Hlavní obsah
Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

USA zavedou další cla na dovoz čínského zboží

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer v úterý oznámil, že Spojené státy uvalí další cla na dovoz čínského zboží. Zavedení desetiprocentních cel na import čínských produktů, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,4 biliónu Kč), je další etapou obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
USA zavedou další cla na dovoz čínského zboží

Tentokrát budou mít nová cla patrně přímý dopad na americké spotřebitele, budou se týkat i běžného zboží, jako jsou kabelky nebo digitální fotoaparáty, napsala agentura Bloomberg.

Washington začal v pátek uplatňovat clo ve výši 25 procent na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů (téměř 749 miliard Kč) ročně. Peking okamžitě reagoval protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinil USA ze zahájení největší obchodní války. Americký prezident Donald Trump již dříve pohrozil, že v případě odvetných kroků Číny je připraven zavést další cla.

Zavádění cel je součástí ochranářské politiky šéfa Bílého domu. Podle něj mají cla ukončit "nekalé převody amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny" a ochránit americká pracovní místa.

Postih pro polovinu vývozu 

Cla na čínský dovoz ve výši 200 miliard dolarů postihnou podle agentury DPA asi polovinu veškerého vývozu z Číny do USA. Washington nyní poskytl dva měsíce na veřejné konzultace a až poté zveřejní konečný seznam produktů podléhajících navrženým clům.

Předběžný seznam na webu Úřadu obchodního zmocněnce USA má asi 200 stran. Je na něm různé zboží, od štětek na holení po mražené chobotnice, chemické látky, matrace, svítidla, nábytek, sportovní potřeby a antikvity staré více než 100 let. Nejsou v něm ale například mobilní telefony.

Čína nyní nemůže na americký krok odpovědět stejnou měrou, neboť americký dovoz do Číny loni dosáhl pouze 116 miliard dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků