Hlavní obsah
Na ilustračním snímku ministerské limuzíny Foto: Jan Handrejch, Právo

Úřady by měly centrálně nakupovat energie, auta i počítače, navrhuje ministerstvo

Stát by měl centrálně nakupovat například kancelářské vybavení, počítače a datové služby, energie nebo vozový park a pohonné hmoty. Vyplývá to ze seznamu položek určených pro centrální nákupy, který vypracovalo ministerstvo financí a zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Na ilustračním snímku ministerské limuzíny Foto: Jan Handrejch, Právo
Úřady by měly centrálně nakupovat energie, auta i počítače, navrhuje ministerstvo

Podle návrhu, který teprve projde připomínkovým řízením, by se potenciálně mohly centrální nákupy v takovém případě vztahovat na zboží a služby za téměř 13 miliard korun.

"Celkový odhad finanční úspory se pohybuje v řádu jednotek až desítek procent z této částky," uvádí předkládací zpráva. Přesnější odhad úspor není podle ministerstva možné vyčíslit. V pěti zemích EU - Rakousku, Velké Británii, Německu, Francii a Itálii, které ministerstvo analyzovalo při hledání vhodných komodit, tyto úspory dosahují 15 až 25 procent.

Varianta navrhovaná ministerstvem zahrnuje pouze komodity, u kterých jsou podle překládací zprávy již dnes standardizovány a centralizovány nákupy na úrovni jednotlivých ministerstev. Jde například o mobilní telefony a tarify k nim, počítače, správu kancelářských budov, auta, nábytek, energie, ostrahu budov, letenky nebo ubytovací služby.

Druhá rozšířená varianta, kterou ovšem ministerstvo nedoporučuje, pak obsahuje navíc i vzdělávání, školení a právní, poradenské a marketingové služby. V případě těchto nákupů by šlo podle odhadů ministerstva o částku kolem 5,8 miliardy korun.

Zadavatelem by bylo ministerstvo financí

Centrálním zadavatelem nákupů státu by se podle návrhu mělo stát ministerstvo financí. "Centralizované zadávání bude probíhat na základě písemné smlouvy, kterou před zahájením centralizovaného zadávání uzavře ministerstvo financí jako centrální zadavatel s dalšími resorty a jejich podřízenými organizacemi jako pověřujícími zadavateli," uvádí materiál.

Ministerstvo financí provedlo loni v červnu audit šesti ministerstev spravovaných hnutím ANO. Podle zjištění úřadu nakupovaly jednotlivé organizace totožné zboží v cenovém rozpětí lišícím se až o 300 procent.

Jen centrální nákup kancelářského papíru by ušetřil podle tehdejšího vyjádření náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta na těchto šesti ministerstvech deset miliónů korun. Sloučení smluv na informační systémy pro státní pokladnu by údajně ušetřilo 27 miliónů a využívání registru kancelářských budov (CRAB) by ušetřilo 190 miliónů korun.

Loni v listopadu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová zastavila projekt za 28 miliónů korun, který řešil centrální nákupy státní správy. Prý byl neefektivní a jeho přínosy sporné. MMR dále argumentovalo, že problematika centrálních nákupů státní správy navíc patří do gesce ministerstva financí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků