Hlavní obsah
Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings Foto: Smartwings Group

Úřad žádá po Smartwings vysvětlení k letu na jeden motor

Úřad pro civilní letectví (ÚCL) zaslal společnosti Smartwings žádost o podání vysvětlení k letu s jedním nefungujícím motorem. Novinkám to potvrdil mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký. Úřad řeší, zda firma porušila pravidla, žádost o vysvětlení je součást standardní procedury.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings Foto: Smartwings Group
Úřad žádá po Smartwings vysvětlení k letu na jeden motor

„Požádali jsme společnost Smartwings k podání vysvětlení k té záležitosti letu na jeden motor. Jsou tam konkrétní otázky, na které požadujeme odpověď,” řekl Hezký. Podrobnosti k dotazům uvádět nechtěl. Letecký úřad firmu také vyzval k předložení záznamů o letu. Nejzazší termín k vyjádření má společnost do příštího pátku 6. září.

S jedním motorem letělo ve čtvrtek přes dvě hodiny letadlo Smartwings Boeing 737-800 při letu QS-1125 z řeckého ostrova Samos do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

Ilustrace letu Smartwings QS-1125

Foto: Mapy.cz

Úřad již dříve uvedl, že předpisy žádají v takovém případě přistát na nejbližším vhodném letišti. Postup pilotů označil za šokující a bezprecedentní. Porušení předpisů nyní vyhodnocuje, žádost o vysvětlení je součást procedury podle předpisů. Dopravce pochybení odmítá.

Za zbytečný risk označil za let na jeden motor i expert na letectví Tomáš Soušek, kritika zní i ze zahraničí, například od rakouských pilotů.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) ale k případu nezaujala konkrétní postoj, omezila se na konstatování, že rozhodnutí je na pilotovi s přihlédnutím k podmínkám. Podle EASA není snadné jasně identifikovat, jaké letiště je vhodné.

Zda aerolinkám hrozí nějaký postih, případně jak velký, mluvčí ÚCL neuvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků