Hlavní obsah

ÚOHS zkoumá převzetí stanic Benziny

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil 6. října správní řízení ve věci prodeje části čerpacích stanic společnosti Benzina a Paramo Trysk firmě ConocoPhillips. O povolení koupě požádala úřad firma ConocoPhillips. Antimonopolní úřad o tom podle ČTK informoval ve čtvrtek.

ÚOHS zkoumá převzetí stanic Benziny

Benzina patří do skupiny Unipetrol, kterou koupil polský PKN Orlen za 13,05 miliardy korun. Bývalé vedení PKN Orlen se ještě před privatizací holdingu zavázalo odprodat přibližně stovku stanic Benziny americké firmě ConocoPhillips. Americká firma provozuje v Česku 43 stanic se značkou Jet. Paramo Trysk je stoprocentní dceřinou společností firmy Paramo, která patří rovněž do skupiny Unipetrol.

PKN Orlen se v nedávné době prostřednictvím Unipetrolu ucházel o nákup 70 čerpacích stanic Aral. Ty nakonec za zhruba 3 až 4 miliardy korun koupila rakouská společnost OMV.

Z Benziny by se stala dvojka na trhu

V případě kladného stanoviska antimonopolního úřadu k odprodeji pump Benzina firmě ConocoPhillips, by se Američané dostali se 143 čerpacími stanicemi (100 pump Benzina a 43 Jet) na čtvrté místo v žebříčku největších řetězců čerpacích stanic v ČR.

Benzina by přitom ztratila post jedničky a s 205 čerpacími stanicemi by se posunula na druhou příčku za OMV, která má v ČR po převzetí pump Aral 216 čerpacích stanic. OMV je již nyní jedničkou v objemu prodaných pohonných hmot.

Největší řetězce čerpacích stanic v ČR
Benzina305
OMV (po převzetí pump Aral)216
Čepro192
Shell141
Pap Oil137
Agip74
Robin Oil69
Jet (ConocoPhillips)43
Slovnaft ČR42
Esso39
Pramen: ČAPPO
Anketa
Kterou z uvedených čerpacích stanic navštěvujete nejčastěji?
Benzina
13.2 %
OMV (a Aral)
23.5 %
Čepro
2.1 %
Shell
30 %
Pap Oil
2.4 %
Agip
3.6 %
Robin Oil
3.1 %
Jet
15.4 %
Slovnaft ČR
2.7 %
Esso
4 %
Celkem hlasovalo 1429 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků