Hlavní obsah
Náklady spojené se vstupem Uberu na newyorskou burzu (její budova na snímku) činí 3,9 miliardy dolarů. Foto: Andrew Kelly, Reuters

Uber dosáhl rekordní ztráty 120 miliard korun

Americká společnost Uber Technologies, která provozuje aplikace konkurující taxislužbě, ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázala rekordní ztrátu 5,2 miliardy dolarů (120 miliard korun). Informoval o tom server Financial Times. Jde o výrazný nárůst ztráty oproti stejnému období loňského roku, kdy společnost prodělala 878 milionů dolarů (20,23 miliardy korun).

Náklady spojené se vstupem Uberu na newyorskou burzu (její budova na snímku) činí 3,9 miliardy dolarů. Foto: Andrew Kelly, Reuters
Uber dosáhl rekordní ztráty 120 miliard korun

Svoji roli v tomto vývoji hraje zpomalení osobní automobilové přepravy, hlavního sektoru, v němž Uber podniká.

Mnohem významnějším faktorem je však vstup Uberu na burzu. Náklady spojené s tímto krokem činí 3,9 miliardy dolarů (89,89 miliardy korun). Při očištění o tento vliv činí ztráta 1,3 miliardy dolarů (29,95 miliardy korun).

Příjmy z osobní automobilové přepravy činily 2,3 miliardy dolarů (53 miliard korun). Příjmy rozvozu jídel pak meziročně stouply o 72 procent na 595 milionů (13,7 miliardy korun).

Uber Technologies
Provozuje platformu Uber Pop, která představuje alternativu k taxislužbám. Aplikace neumožňuje vybrat si konkrétní vůz nebo konkrétního řidiče. Charakteristickým znakem Uberu je takzvaný „price surging“, který cenu vypočítává podle aktuálního stavu nabídky a poptávky. V praxi to znamená, že ve špičce může být cena jízdy výrazně vyšší.
V červnu 2017 po sérii skandálů odstoupil z čela společnosti dlouholetý ředitel a spoluzakladatel Travis Kalanick. Ve funkci ho vystřídal Dara Khosrowshahi.
V květnu 2019 firma vstoupila na newyorskou burzu. Tržní kapitalizace Uber Technologies se momentálně pohybuje kolem na 73 miliard dolarů (zhruba 1,68 bilionu korun).
 Uber působí od poloviny srpna 2014 i v Praze.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků