Hlavní obsah
Foto: Miroslav Homola, Právo

U třetiny chystaných silničních zakázek byly chyby

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) našlo chyby u více než třetiny připravovaných veřejných zakázek. Nejčastěji kontrola odhalila nepřípustná dělení veřejných zakázek do více tendrů, nevhodně nastavené kvalifikační podmínky nebo nepřesnosti v dokumentaci. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Foto: Miroslav Homola, Právo
U třetiny chystaných silničních zakázek byly chyby

Celkem ŘSD zkontrolovalo 135 veřejných zakázek a chyby našlo v 55 případech.

Kontrolu všech veřejných zakázek s odhadovanou cenou nad 300 miliónů korun nařídil v polovině dubna generální ředitel ŘSD Jan Kubiš s tím, že ŘSD bez souhlasu nového vedení nemůže žádný z velkých tendrů spustit.

Nová pravidla

Kvůli zjištěným chybám budou napříště parametry vypisovaných výběrových řízení podléhat schválení členů vysokého managementu organizace na úrovni náměstka generálního ředitele. ŘSD rovněž předpokládá potrestání pracovníků ŘSD, kteří jsou za nalezené chyby odpovědní.

"Chyby se v minulosti děly a s lítostí musím konstatovat, že na některá rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebyl dříve brán zřetel," uvedl Kubiš.

Celkem dopravní resort pro letošní rok oznámil vypsání zakázek na stavbu infrastrukturních projektů za zhruba 54 miliard korun, z nichž do nových silničního staveb by mělo směřovat 16 miliard korun. Ředitelství silnic a dálnic letos hospodaří se zhruba 39 miliardami korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků