Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Typický český důchodce má příjem 15 tisíc měsíčně, spočítali v Bruselu

Čeští penzisté měli loni střední čistý příjem 15 404 korun měsíčně, desátý nejnižší v Evropské unii a o víc než polovinu menší, než je průměr celé osmadvacítky. Vyplývá to z informací evropského statistického úřadu Eurostat.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Typický český důchodce má příjem 15 tisíc měsíčně, spočítali v Bruselu

Zdaleka nejnižší příjmy v EU mají důchodci v Rumunsku a Bulharsku,  kolem pěti tisíc korun měsíčně.

Příjmy českých penzistů se blíží například těm v Portugalsku, lépe než my jsou na tom také Slovinci. Nižší než v ČR mají příjmy penzisté na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Naopak příjmy penzistů v Lucembursku či Norsku šplhají až přes 80 tisíc korun.

Za loňský rok jsou k dispozici čísla pouze u části zemí, v roce 2012 byl průměrný příjem důchodce v EU 33 126 korun. Mezi roky 2012-2013 ale nedošlo k velkým změnám, třeba penzisté v ČR si podle evropských statistiků přilepšili o necelou stokorunu.

Průměrný důchod v České republice je zhruba 11 tisíc, řada lidí si ale po odchodu do penze přivydělává.

Čisté příjmy důchodců nad 65 let ve vybraných zemích
Země
Měsíční příjem v Kč (medián)*
Průměr EU (28 zemí)
33 126
Eurozóna (18 zemí)
37 680
Lucembursko
84 037
Norsko
82 130
Francie47 296
Německo
39 896
Španělsko
27 738
Portugalsko
17 082
Česká republika
15 342
Slovensko
13 287
Maďarsko10 704
Bulharsko
5 004
*Čísla uvedená v tabulce jsou střední hodnoty, které jsou podle statistiků pro srovnání přesnější. Průměry jsou proti střední hodnotě o něco vyšší, protože je vytahují extrémní hodnoty těch nejbohatších. Údaje jsou za rok 2012

„Velké rozdíly mezi zeměmi z hlediska výše platů, zejména po přepočtu na eura, se přirozeně odrážejí ve výrazných rozdílech ve výši důchodů. Samotné rozdíly mezi výší příjmů důchodců jsou však jen velmi zjednodušeným pohledem - při hodnocení a srovnávání je nutné brát v úvahu také, kolik si za to mohou koupit, kolik finančních prostředků jim zbyde po zaplacení nezbytných výdajů, především souvisejících s bydlením, za jídlo a léky a podobně,“ řekl Novinkám Jaromír Kalmus, vedoucího oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Z tabulky příjmů penzistů počítané podle parity kupní síly je zřejmé, že rozdíly jsou menší, nicméně například příjmy důchodců v Norsku (to sice není v EU, ale Eurostat u něj stejně jako u Švýcarska statistiku počítal) jsou proti těm českým stále dvaapůlkrát vyšší.

Statistici v Bruselu sledovali příjmy a životní podmínky domácností, v daném případě důchodců nad 65 let.  Srovnávání průměrných důchodů Eurostat nevydává, kvůli velkým rozdílům v důchodových systémech jednotlivých zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků