Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump brání americké výrobce vysokými cly. Začal u praček a solárních panelů

Americký prezident Donald Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček. Zavedení cel podpoří místní výrobce, včetně firmy Whirlpool, a je prvním obchodním omezením zavedeným podle zřídka používaných obchodních zákonů USA, které umožňují jednostranné akce, uvedla agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump brání americké výrobce vysokými cly. Začal u praček a solárních panelů

Zavedení cel doporučila americká Mezinárodní komise pro obchod (ITC), podle které oba dovážené výrobky výrazně poškozují domácí výrobce. Zároveň jde ale o součást politiky prezidenta Donalda Trumpa, který v kampani hlásal slogan „Amerika na prvním místě” a hrozil mimo jiné uvalením cel na auta, která americké automobilky vyrábějí v Mexiku.

V prvním roce budou cla na prvních 1,2 miliónu dovezených praček činit 20 procent, na další pračky pak 50 procent. Od třetího roku od zavedení cla klesnou na 16 procent a 40 procent. Cla na solární články a panely budou v prvním roce 30 procent, od čtvrtého roku klesnou na 15 procent. Nařízení umožňuje, aby bylo 2,5 gigawattu nesmontovaných solárních článků každoročně dovezeno bez cla.

Kongres nemá právo veta

Rozhodnutí je prvním z několika plánovaných zavedení cel, které by měl Trump oznámit v příštích týdnech a měsících. Trump zvažuje také doporučení o omezení dovozu oceli a hliníku kvůli národní bezpečnosti nebo zavedení obchodních sankcí vůči Číně kvůli jejím postupům v oblasti duševního vlastnictví. Trump učinil své rozhodnutí podle amerického zákona z roku 1974, který je zřídka používán od zahájení činnosti Světové obchodní organizace v roce 1995.

Kongres nemá v tomto případě možnost změnit nebo vetovat Trumpovo rozhodnutí. Země, na které má rozhodnutí dopad, se mohou proti němu odvolat k WTO, upozornila agentura AP.

Čína obvinila Trumpa, že zavedením cel podle amerického práva ohrožuje mnohostranný obchodní systém. Cla kritizuje i Jižní Korea. Obě země se chtějí obrátit se stížností na WTO.

Zaplatí to spotřebitelé

Solární průmysl v USA je však v názoru na zavedení cel rozdělen. Výrobci je vítají, i když očekávali, že cla budou ještě vyšší. Naopak firmy, které instalují solární panely, jsou proti, protože podle nich zvýší ceny a poškodí poptávku po obnovitelné energii. Podle svazu zastupujícího tyto firmy budou zrušeny nebo odloženy investice za miliardy dolarů a letos může kvůli tomu zaniknout až 23 tisíc pracovních míst.

Firma Whirlpool zavedení cel přivítala. Cla jsou zaměřena hlavně na firmy Samsung a LG. Samsung nedávno zahájil výrobu praček v Jižní Karolíně a LG staví závod v Tennessee.

Republikánský senátor Ben Sasse však upozornil, že republikáni by měli pochopit, že cla budou mít dopad hlavně na spotřebitele. Právě oni budou muset zaplatit více peněz při svém nákupu – ne velké firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků