Hlavní obsah
Sesutý a částečně sanovaný svah u Dolních Věstonic Foto: Milan Vojtek, Právo

Tři a půl roku uzavírek po sesuvu půdy na Břeclavsku končí

Obyvatelé Dolních Věstonic a Pavlova na Břeclavsku po více než tři a půl roce už nebudou muset jet do sousední obce po 12kilometrové objížďce. Na začátku dubna bude obnoven provoz, který od září 2014 stál kvůli sesuvu deštěm podmáčeného svahu.

Sesutý a částečně sanovaný svah u Dolních Věstonic Foto: Milan Vojtek, Právo
Tři a půl roku uzavírek po sesuvu půdy na Břeclavsku končí

Rozhodujícím dnem bude úterý 3. dubna. První pracovní den po Velikonocích se vrátí auta na důležitou silnici. Bude to s omezením, ale přece jen se začne jezdit.

Tři roky, šest měsíců a osmnáct dnů trvající uzavírku po sesuvu svahu nahradí provoz řízený semafory.

„Projedou auta do 3,5 tuny, hasiči a autobusy. To je pro nás nejdůležitější,“ řekla starostka Jarmila Rajchlová (Věstonická beseda). Po ukončení sanace má pak být na konci roku provoz bez omezení.

Podle posudku je svah dostatečně stabilní, aby se kolem mohlo jezdit.

Foto: Milan Vojtek, Právo

„Jsem nesmírně ráda, že konečně můžu říci lidem dobrou zprávu. Sesuv a následné nekonečné tahanice o řešení způsobu a financování sanace byly něco, co bych si již nepřála prožít znovu,“ dodala starostka.

Povolení předcházela práce expertů. Ivan Poul v geotechnickém posudku uvedl, že stabilita svahu vyhovuje a lze umožnit provoz vozidel. Další znalec stanovil podmínky. Provoz bude povolený pro vozidla do 3,5 tuny, a to v jednosměrném režimu řízeném semafory.

Svah se sesunul při lijácích o víkendu 13. a 14. září 2014. Část pod silnicí sjela do kempu na břehu jezera, současně se ale dala do pohybu i masa zeminy nad cestou.

Kraj opravil silnici a svah pod ní, k plnému obnovení provozu je zapotřebí ještě dokončit stabilizaci svahu nad cestou. To je ale investice mimo možnosti obce a bude k ní třeba získat dotaci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků