Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Třetina Čechů nesleduje své příjmy a výdaje, zjistil průzkum

Třetina obyvatel Česka vůbec nesleduje své příjmy a výdaje. Do této skupiny přitom patří velmi často lidé s nejnižšími příjmy. Vyplývá to z průzkumu Factum Invenio, jehož se v lednu zúčastnilo 1020 respondentů.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Třetina Čechů nesleduje své příjmy a výdaje, zjistil průzkum

Z průzkumu dále vyplynulo, že navíc téměř polovina domácností vůbec neplánuje rodinné finance. "Lidé, kteří své finance nesledují, většinou současně postrádají základní povědomí o hospodaření s penězi," vyplývá z projektu.

Podle zjištěných skutečností si téměř 80 procent domácností alespoň někdy část peněz spoří. Dvě pětiny lidí tak přitom činí pravidelně. Naopak 18 procent lidí nespoří vůbec. "Peníze nikdy neodkládají mladí do 29 let. Část z nich jsou ti, kteří na to nemají, a část ti, co žijí bezstarostně. A opět se to týká rovněž lidí se základním vzděláním a nejnižšími příjmy," uvedl Jan Herzmann z Factum Invenio.

Nejvíc peněz jde na bydlení

Nejvíce peněz Češi přitom podle průzkumu utrácejí v souvislosti s bydlením. Tento výdaj přitom za nejvyšší označily tři čtvrtiny domácností. "Ukazuje to, že se dostáváme do situace podobné v západní Evropě, kde je to bydlení skutečně nejdůležitější položkou,“ uvedl Herzmann. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že existují dvě procenta domácností, které mají jako nejdůležitější výdaj cigarety a alkohol.

Dvě třetiny Čechů mají podle průzkumu příjmy vyšší než výdaje, dvěma pětinám lidí přitom zůstane na konci měsíce deset a více procent celkových příjmů. Naopak trvale na dluh žijí čtyři procenta domácností.

Anketa
Co vás stojí měsíčně nejvíce peněz?
náklady spojené s bydlením
75.4 %
potraviny
15.9 %
investice do dětí
2.5 %
cigarety a alkohol
2.5 %
jiné výdaje
3.7 %
Celkem hlasovalo 4053 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků