Hlavní obsah
Letoun společnosti Travel Service Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Travel Service hlásí za loňský rok skoro o pětinu víc cestujících

Letecké společnosti Travel Service stoupl v loňském roce počet cestujících o téměř 23 procent na 4,3 miliónu lidí, uvedla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. Na pravidelných linkách provozovaných pod značkou SmartWings společnost přepravila 1,2 miliónu klientů, což představovalo 59procentní nárůst.

Letoun společnosti Travel Service Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Travel Service hlásí za loňský rok skoro o pětinu víc cestujících

„Pokud bychom do celkových přepravních výsledků započítali také lety pro jiné letecké společnosti (ACMI – pronájem letadel s posádkami do zahraničí), celkový počet přepravených pasažérů činí více než 5,1 miliónu cestujících," uvedla Dufková. Objem přepravovaných cestujících uskutečněný pod hlavičkou jiných společností podle mluvčí meziročně vzrostl pětkrát.

Pronájem letadel a personálu jiným společnostem umožňuje využít kapacity společnosti v zimním období, kdy v Česku klesá o létání zájem. Největší objem letadel pronajímá Travel Service kanadské společnosti SunWing.

Zájem o letadla Travel Service

Aktuální kontrakt na maximálně jedenáct strojů na každou jednotlivou sezónu platí do roku 2017. Další letadla Travel Service létají u Pakistan International Airlines, Oman Air, nízkonákladové Jet2.com nebo Mega Maldives.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group vlastněné podnikatelem Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

Významný podíl trhu má také v Polsku. V roce 2013 Travel Service létal se 42 letadly, další dva stroje Boeing 737-800 mají do flotily dopravce přibýt v únoru a v květnu.

Podíl v ČSA

Začátkem loňského prosince oznámil Travel Service záměr koupit prostřednictvím aerolinií Korean Air 34procentní balík akcií v ČSA. Záměr Travel Service využít opce korejského dopravce, který už na jaře loňského roku v ČSA koupil 44procentní podíl, musí schválit antimonopolní úřady v zemích, kde uvedení dopravci působí.

ČSA dosud loňské údaje o počtu cestujících neuvedly. V roce 2012 zaznamenaly propad v důsledku zeštíhlování společnosti na zhruba 2,9 miliónu cestujících. Podobné počty podle předběžných výsledků očekává dopravce i za loňský rok, uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. V současnosti ČSA provozují 24 letadel Airbus a ATR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků