Hlavní obsah
Foto: Yuriko Nakao, Reuters

Toyota dlouhodobě ignorovala problémy se zrychlováním

Japonská automobilka Toyota čelí dalším stížnostem a soudním obviněním. O problémech aut, která po miliónech opravuje po celém světě, totiž věděla mnoho let. Dřívější stížnosti a upozornění však ignorovala.

Foto: Yuriko Nakao, Reuters
Toyota dlouhodobě ignorovala problémy se zrychlováním

Společnost podle dokumentů, které byly v pondělí předloženy u soudu, věděla nejméně o šesti nehodách, které se staly od roku 2003. Zapříčiněny byly právě zrychlením aut, což v některých případech přímo Toyotě potvrdili její vlastní technici a dealeři.

Ve Spojených státech se proti firmě vede hned několik žalob, včetně hromadných. Lidem se například nelíbí i to, že automobilka problémy neřešila. V současnosti Toyota kvůli problémům ztrácí na hodnotě.

Právě problémy s plynovými a brzdnými pedály doslova zaplavily automobilku v druhé polovině loňské roku a táhnou se nadále. K opravě muselo být po celém světě svoláno přes 11 miliónů vozů. Závady si během mnoha nehod vyžádaly i několik mrtvých.

Jelikož nejvíce vadných aut bylo ve Spojených státech, tamní úřady vyměřily Toyotě pokutu v rekordní výši 16,4 milióny dolarů. Její šéf se pak dokonce musel zpovídat před americkým Senátem. Následně se zákazníkům společnosti veřejně omluvil.

Podle jeho prohlášení automobilka příliš rychle expandovala, přičemž její vnitřní kontrolní mechanismy selhaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků