Hlavní obsah

Toxické pasty Ferda a Večerníček mohou poškodit zdraví dětí

Před toxickými dětskými zubními pastami, které mohou poškodit ledviny a centrální nervovou soustavu, varuje ministerstvo zdravotnictví. Jedná se o pasty s obrázky pohádkových postaviček. Výrobky se již nesmí prodávat.

Toxické pasty Ferda a Večerníček mohou poškodit zdraví dětí

"Chemickými rozbory jsme zjistili, že dětské zubní pasty obsahují diethylenglykol (DEG), který patří mezi toxické látky. Ty mohou nepříznivě působit na ledviny a centrální nervovou soustavu," uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Podle něj není na použití těchto látek v kosmetice vázána žádná směrnice, přesto nejsou určeny pro výrobky pro dutinu ústní. Tím se má zamezit možným toxickým účinkům. 

:. Zakázané výrobky, které mohou poškodit zdraví dětí. Foto: MZ

Konkrétně se jedná o výrobky - dětská zubní pasta Večerníček (tuti-fruti) s šarží do 27. ledna 2010, Ferda (apple - jablkový) s šarží do 12. července 2009 a Ferda (strawberry - jahodový) se spotřebou do 17. května 2010.

Co je to diethylenglykol (DEG):

Toxikoložka Hana Rakovcová Novinkám řekla, že látka ve velkém toxickém množství může poškodit ledviny až do úplného selhání. Navíc působí i na centrální nervovou soustavu, což se může projevit bolestmi hlavy až poruchami vědomí.

Výrobky na český trh dovážela firma Mattes Trading z Frýdku-Místku. Nebezpečné pasty byly vyrobeny v Číně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků