Hlavní obsah
Logo automobilky Tesla Foto: (C) Hannibal Hanschke, Reuters

Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou v USA. Překonala General Motors

Výrobce elektromobilů Tesla se v pondělí stal nejhodnotnější automobilkou ve Spojených státech, když v tržní kapitalizaci překonal americkou General Motors. Akcie společnosti uzavřely na novém rekordu a tržní kapitalizace Tesly dosáhla 50,887 miliardy dolarů (1,3 biliónu Kč). Tržní kapitalizace GM, která vyrábí mnohem více aut, dosáhla 50,886 miliardy USD, napsala agentura Reuters.

Logo automobilky Tesla Foto: (C) Hannibal Hanschke, Reuters
Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou v USA. Překonala General Motors

Akcie Tesly posílily v pondělí o 3,26 procenta a uzavřely na rekordní ceně 312,39 dolaru. Společnosti pomohlo příznivé doporučení analytiků. Za poslední měsíc akcie firmy vzrostly o 35 procent, protože investoři sázejí na to, že generální ředitel Elon Musk způsobí revoluci v automobilovém a energetickém průmyslu.

Tržní kapitalizace Tesly, tedy hodnota všech akcií společnosti nyní odpovídá zhruba 102 000 USD na každé auto, které plánuje vyrobit v roce 2018, nebo 667 000 USD na každé prodané auto v loňském roce. Tržní kapitalizace GM pro srovnání odpovídá zhruba 5000 USD na jedno auto prodané v loňském roce.

V celosvětovém srovnání je tržní hodnota Tesly stále menší než japonské automobilky Toyota se 173 miliardami dolarů (4,3 biliónu korun), dodává Reuters. Větší tržní hodnotu má také automobilový koncern Volkswagen – v úterý 68,56 miliardy eur (1,81 biliónu korun).

Fanoušci Tesly věří, že její hodnota je rozumná, na základě dlouhodobých očekávání jejího růstu. Upozorňují rovněž na příležitosti, které vznikly Tesle po loňské akvizici ztrátového výrobce solárních panelů SolarCity a z nového závodu na baterie, jehož cílem je snížit výrobní náklady.

„Dokonce i se všemi riziky si myslíme, že růstoví investoři si nemohou dovolit ignorovat tyto akcie," napsal analytik Piper Jaffray Alexander Pottera.

Desítky tisíc aut proti miliónům

Skeptici se domnívají, že růstové cíle Tesly nejsou reálné a že je rizikové, když překonala GM, Ford a další výrobce s velkými finančními zdroji, kteří zvyšují nabídku vlastních elektrických vozů.

Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 tisíc vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí. Firma letos hodlá zahájit výrobu nového vozu Model 3 a do roku 2018 zvýšit výrobu na 500 tisíc vozů ročně.

Loni Tesla prodala 76 230 vozů, zatímco GM deset miliónů a Ford 6,7 miliónu aut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků