Hlavní obsah
Nákupní vozíky u obchodu Tesco Express v jihozápadním Londýně Foto: Luke Macgregor, Reuters

Tesco koupí za 3,7 miliardy liber velkoobchodní firmu Booker

Britský provozovatel supermarketů Tesco koupí za 3,7 miliardy liber (117,4 miliardy korun) velkoobchodní společnost Booker. Upevní si tak dominantní pozici mezi prodejci potravin v Británii.

Nákupní vozíky u obchodu Tesco Express v jihozápadním Londýně Foto: Luke Macgregor, Reuters
Tesco koupí za 3,7 miliardy liber velkoobchodní firmu Booker

„Fúze se společností Booker dál zvýší perspektivu růstu Teska vytvořením předního britského potravinářského podniku s kombinovanými znalostmi v maloobchodě, velkoobchodě, dodavatelském řetězci a digitalizaci,” uvedl generální ředitel společnosti Dave Lewis.

Akcionáři Bookeru podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,861 nové akcie Tesco a 42,6 pence v hotovosti. Ve srovnání se čtvrteční závěrečnou cenou akcií na burze to představuje prémii zhruba 12 procent. Po dokončení transakce budou mít současní akcionáři Bookeru ve sloučené skupině podíl asi 16 procent.

Lewis převzal vedení Teska v roce 2014, kdy firma procházela krizí a rychle ztrácela podíl na trhu. Nový šéf změnil strategii a místo na akvizice se zaměřil na modernizaci rozsáhlých mezinárodních aktivit. Cílem bylo podpořit aktivity v oblasti prodeje potravin v Británii, v posledních dvou letech také za 6,1 miliardy USD (154,4 miliardy Kč) prodal divizi v Jižní Koreji, aktivity v Turecku a řetězec restaurací Giraffe.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků