Hlavní obsah
V plzeňském Tesku zbyla po lasagních s koninou jen prázdná přihrádka v chladícím boxu. Foto: MMS/Patrik Biskup, Právo

Tesco dostalo za koninu pokutu 650 000, odvolání zvažuje

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) udělila společnosti TESCO Stores ve správním řízení pokutu 650 000 korun za to, že prodávala lasagne, které obsahovaly minimálně ze 60 procent koňské maso místo avizovaného hovězího. Jedná se o prvostupňové rozhodnutí, není tedy pravomocné, sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V plzeňském Tesku zbyla po lasagních s koninou jen prázdná přihrádka v chladícím boxu. Foto: MMS/Patrik Biskup, Právo
Tesco dostalo za koninu pokutu 650 000, odvolání zvažuje

Tesco zatím zvažuje odvolání společně s výrobcem lasagní, firmou Nowaco. Inspekce odhalila koňské maso na konci února v plzeňské prodejně ve dvou šaržích výrobku Nowaco Lasagne Bolognese - masem plněné těstoviny v rajské omáčce - zmrazené v balení 400 gramů.

Laboratorní analýza prokázala, že je ve výrobku minimálně 60 procent koniny, přestože údaje o složení uváděly pouze hovězí maso. Inspekce po nálezu nařídila Tesku výrobky okamžitě stáhnout z prodeje.

"Rozhodnutí SZPI jsme dostali tento týden, máme 15 dní na zvážení, jestli se budeme odvolávat. Detaily rozhodnutí inspekce zatím komentovat nebudeme. U vlastních výrobků provádíme již více než měsíc laboratorní kontroly na přítomnost koňské DNA. Zákazníky o všech výsledcích testování informujeme na webových stránkách naší společnosti. Věříme, že touto cestou se nám podaří posílit důvěru zákazníků v naše produkty," sdělil mluvčí Teska Jiří Mareček.

IKEA má problém

Problémy mají nejen lasagne hovězí, ale také losí. IKEA je totiž stahuje ze svých prodejen po Evropě. V jedné z dodávek našla stopy vepřového. Nebylo sice zdravotně závadné, ale opět se jedná o prohřešek klamání zákazníka.

Státní veterinární správa odhalila v Česku přítomnost nedeklarovaného koňského masa ve více výrobcích, například v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a v polském hovězím burgeru, který v Česku distribuuje společnost Bidvest Czech Republic. Tesco také tvrdí, že koninu obsahoval salám z Masny Studená, její vlastník Agrofert to popírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků