Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Tchaj-wan by se mohl s Českem podělit o výrobu čipů

Tchaj-wan by mohl spolupracovat s Českem na výrobě čipů. Ve čtvrtek to řekl tchajwanský ministr Národní rozvojové rady Kung Ming-sin, podle kterého země zvažuje spolupráci se třemi evropskými státy. Kromě Česka se jedná také o Slovensko a Litvu.

Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Tchaj-wan by se mohl s Českem podělit o výrobu čipů

Tchaj-wan s těmito třemi zeměmi vytvoří pracovní skupiny, které se budou zabývat spoluprací při výrobě čipů, a zároveň poskytne stipendia na technické vzdělávání, dodal.

Tchaj-wan je technologickou velmocí, sídlí tam firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) a další. Ostrovní stát se dostal do popředí snahy o vyřešení globálního nedostatku čipů. Výrobu kvůli jejich nedostatku omezují hlavně automobilky, nedostatek klíčových součástek se projevuje i v segmentu spotřební elektroniky.

Společnost TSMC buduje v americkém státě Arizona závod za 12 miliard dolarů (více než 272 miliard Kč). Navzdory snahám EU firma ale zatím neprojevila zájem obdobně investovat i v Evropě.

"Celý dodavatelský řetězec polovodičů je obrovský. Různé země v něm mohou zastávat odlišné role," konstatoval ministr Kung, jenž v říjnu navštívil Českou republiku, Slovensko a Litvu. Všechny tři země o spolupráci ve výrobě čipů projevily zájem.

EU doufá ve spolupráci

O pozornost tchajwanských producentů čipů se uchází i Brusel. Přeje si, aby vyráběli také v Evropské unii, připomíná agentura Reuters. Podle Kunga by bylo pro Evropu složité, kdyby se rozhodla vyrábět čipy sama. „Proto doufají, že budou spolupracovat s Tchaj-wanem,” dodal.

EU ani jednotlivé členské státy Tchaj-wan jako samostatný stát neuznávají, neudržují s ním ani oficiální diplomatické vztahy. Tchaj-wan má demokratické zřízení, jeho území si ale na základě politiky jedné Číny nárokuje Peking a drtivá většina zemí to respektuje, vedle EU například i Spojené státy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků