Hlavní obsah
Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo

SynBiol z Babišova svěřenského fondu zvýšil tržby na více než pět miliard

Skupina SynBiol, která mimo jiné vlastní firmu Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo, loni snížila zisk o 51 procent na 19,7 milionu korun. Konsolidované tržby naopak vzrostly, o 30 procent na více než pět miliard korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Skupinu, podobně jako koncern Agrofert, vložil premiér Andrej Babiš (ANO) předloni v únoru do svěřenských fondů.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo
SynBiol z Babišova svěřenského fondu zvýšil tržby na více než pět miliard

Skupina SynBiol se předloni dostala do zisku 40,4 milionu korun, o rok dřív byla ve více než 181milionové ztrátě.

„Výkonnost jednotlivých společností skupiny je na dobré úrovni - i nadále dochází k rozšiřování segmentů, ve kterých skupina podniká - v roce 2018 zejména segmentu nemovitostí, obchodu a letecké mechaniky,” stojí v dokumentu.

Skupina loni zaměstnávala v průměru 2092 lidí, meziročně o 401 více. Firmy z konsolidačního celku loni neobdržely dotace.

„V rámci činností dceřiné společnosti Imoba je provozováno rozsáhlé ekocentrum, jehož smyslem je především osvětová a edukační činnost v oblasti ekologických témat či vztahu k životnímu prostředí. Ekocentrum každoročně navštíví tisíce dětí různého věku,” píše skupina o Čapím hnízdě.

Samotná Imoba měla loni podle své výroční zprávy obrat 622,5 milionu korun, meziročně tak šlo o 125,7procentní nárůst. Nárůst byl způsobený hlavně prodejem části projektu Park Resort Průhonice.

Stíhání zastaveno

Žalobce Jaroslav Šaroch letos zastavil trestní stíhání Babiše a dalších aktérů kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zastupitelství rozhodnutí prozkoumává, o případném znovuobnovení případu by měl nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodnout letos.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Svěřenský fond AB private trust I, ve kterém je mimo jiné 90 procent Agrofertu, spravuje Zbyněk Průša. Protektory fondu jsou Alexej Bílek, Václav Knotek a Monika Babišová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků