Hlavní obsah

Švýcarská UBS a další banky mají na krku žaloby, prý manipulovaly s devizami

Švýcarský bankovní kolos UBS a další finanční instituce čelí několika žalobám, které související s vyšetřováním údajných manipulací na devizových trzích. Sdělila to sama UBS. Žaloby viní banky z nezákonných dohod a neoprávněného obohacování.

Švýcarská UBS a další banky mají na krku žaloby, prý manipulovaly s devizami

Největší švýcarská banka UBS rovněž uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 917 miliónů švýcarských franků (téměř 21 miliard korun) po ztrátě 1,89 miliardy švýcarských franků před rokem. Zisk tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na pouhých 354 miliónů franků.

Globální vyšetřování údajných manipulací na devizových trzích odstartoval švýcarský regulátor finančního sektoru Finma. Ten začátkem října oznámil, že vyšetřuje několik švýcarských bank, které podezírá z manipulace s devizovými kurzy. Do vyšetřování se zapojily také úřady z Evropské unie a Spojených států. UBS je jednou z řady bank, která při tomto vyšetřování spolupracuje, napsala agentura Reuters.

List Wall Street Journal v prosinci uvedl, že vyšetřování odhalilo důkazy tajných dohod mezi obchodníky s cílem maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty. Důkazy podle listu ukazují, že obchodníci z různých bank sdíleli informace o obchodních pokynech klientů a domlouvali se na postupu při vlastních obchodech.

Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Většina obchodů se tam odehrává mimo burzu. Podle odborníků není žádným překvapením, že se obchodníci snaží vydělat na tom, že dopředu znají podrobnosti o objednávkách klientů. Vzhledem k velikosti trhu by však podle nich byla manipulace s kurzy velmi obtížná, pokud by obchodník neměl mimořádně velkou objednávku nebo pokud by neobchodoval se dvěma málo obchodovanými měnami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků