Hlavní obsah
Foto: Mick Tsikas, Reuters

Švýcaři o rok prodlouží a rozšíří limity na pracovníky ze zemí EU

Švýcarská vláda se ve středu rozhodla prodloužit o další rok kontroverzní kvóty na povolení k dlouhodobému pobytu pro občany z osmi východních zemí Evropské unie včetně České republiky. Současně s tím od 1. května zavede obdobné limity nejméně na rok i pro občany ze všech ostatních zemí EU. Povolení k dlouhodobému pobytu se udělují na pět let a umožňují ve Švýcarsku legálně pracovat.

Foto: Mick Tsikas, Reuters
Švýcaři o rok prodlouží a rozšíří limity na pracovníky ze zemí EU

Švýcarsko zavedlo limity počtu dlouhodobých smluv s občany osmi zemí střední a východní Evropy před rokem. Od května obdobná omezení budou platit pro všechny země Evropské unie.

Dohromady Švýcarsko na další rok vyčlenilo dohromady 2180 povolení k pobytu pro osm novějších členských zemí EU a 53 700 povolení pro ostatních 17 států.

Toto opatření je jedním z mála, "které může pomoci učinit přistěhovalectví přijatelnějším pro společnost a uvést ho do souladu s jejími cíli", uvedla ve středu švýcarská vláda na svých internetových stránkách.

V zemi žije přes 1,2 miliónů lidí z EU

Švýcarsko může na základě příslušné dohody s EU opatření uplatnit za předpokladu, že počet vydaných povolení k pobytu v daném roce nejméně o deset procent překročí průměr z předchozích tří let. Švýcarská vláda tvrdí, že v posledních letech byl počet cizinců přijíždějících do Švýcarska za prací ročně až o 80 000 vyšší než počet těch, kteří odjeli.

Švýcarská vláda se rozhodla dál chránit svůj pracovní trh kvótami pro pracovníky z České republiky, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska. Navíc bude nyní tato opatření aplikovat i na zbytek EU, potvrdila švýcarská ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová.

Bern v uplynulém roce vyčlenil pro osm zemí EU jen asi 2000 povolení. Toto opatření ostře kritizovala Evropská unie i postižené státy.

Švýcarsko sice není členem unie, tvoří ale součást schengenského prostoru a má se státy EU dohody o volném pohybu osob. Podle švýcarské vlády nyní v zemi žije více než 1,2 miliónu lidí z EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků