Hlavní obsah

Světový ekonomický růst příští rok zpomalí, předpovídá MMF

Po letošním výrazném oživení z loňského propadu se růst globální ekonomiky v příštím roce zpomalí na 4,2 procenta z tempa 4,8 procenta v tomto roce. Předpověděl to v pololetní prognóze Mezinárodní měnový fond (MMF). Tahounem růstu bude Čína a další nové tržní ekonomiky, které budou podle fondu jako celek expandovat téměř třikrát rychleji než vyspělý svět.

Světový ekonomický růst příští rok zpomalí, předpovídá MMF

MMF svůj letošní odhad ve středeční zprávě World Economic Outlook zvýšil z červencové dílčí předpovědi 4,6 procenta, prognózu pro příští rok naopak snížil z dosavadních 4,3 procenta. Loni globální ekonomika ztratila kvůli hluboké recesi 0,6 procenta, z toho vyspělé země zažily pokles o 3,2 procenta.

Globální oživení zůstává podle fondu křehké, protože současná situace ještě stále neumožňuje ekonomikám vyspělých zemí hladký přechod od růstu závislého na veřejné podpoře k soběstačné expanzi na základě soukromé poptávky. "Globální oživení pokračuje, jeho síla však není nijak zaručena," uvedl MMF.

Letos oživí vyspělé průmyslové ekonomiky o 2,7 procenta, příští rok by však mělo jejich růstové tempo zeslábnout na 2,2 procenta. Rozvojový svět po loňském útlumu, kdy rostl jen o 2,5 procenta, zaznamená letos expanzi o 7,1 procenta a příští rok zpomalení na 6,4 procenta, předpověděl MMF. Z toho Čína, která se letos stala druhou největší ekonomikou světa po USA, zmírní růst na 9,6 procenta z letošních odhadovaných 10,5 procenta.

Očekává se i pokles eurozóny

Pokles by měl zaznamenat v příštím roce i hospodářský růst eurozóny, a to na 1,4 procenta z letošních 1,5 procenta. Alespoň tak to uvádí ekonomická prognóza společnosti Ernst & Young Eurozone Forecast (EEF).

V souvislosti se snížením růstu se má nezaměstnanost v eurozóně dále zvyšovat až do poloviny roku 2011, kdy dosáhne svého maxima – bez práce se ocitne více než 16,3 miliónu lidí. Ani silná německá ekonomika pravděpodobně neochrání eurozónu před působením negativních faktorů, kterým v současnosti čelí.

Česko vychází celkem dobře

„Česká ekonomika letos zaznamenala růst, ale velmi těsné obchodní a investiční vazby s Evropskou unií, do níž směřuje 85 procent celkového exportu z ČR, způsobují, že ekonomické oživení po krizi nastupuje relativně pomalým tempem,“ říká Jan Fanta z EEF.

Po čtyřprocentním poklesu v roce 2009 (kdy ČR těžce zasáhla celoevropská recese) vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí o 0,4 procenta a ve druhém čtvrtletí dokonce o 0,9 procenta v důsledku vzestupu zvláště exportu do Německa, což zvedlo roční růst HDP na 2,4 procenta a pololetní růst na 1,7 procenta.

Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost se od března snižuje, spotřebitelská poptávka se v prvním pololetí letošního roku zvýšila a statistika maloobchodních prodejů signalizuje pokračování hospodářského růstu i ve třetím čtvrtletí.

„Vzhledem k tomu, že Česká republika udržuje pevnější vztahy s Německem a dalšími tradičními státy Evropské unie, jejichž hospodářské výsledky s největší pravděpodobností předčí výsledky eurozóny jako celku, předpokládáme, že HDP České republiky letos poroste o relativně solidní dvě procenta, a tento růst v roce 2011 zrychlí na téměř tři procenta a v letech 2012 až 2013 na 4 až 4,5 procenta,“ odhaduje Fanta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků