Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Světová banka mírně zhoršila výhled globální ekonomiky

Světová banka v úterý mírně zhoršila výhled globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 procenta z loňských tří procent. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 procenta.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Světová banka mírně zhoršila výhled globální ekonomiky

V červnovém výhledu banka předpovídala, že světová ekonomika letos vzroste o tři procenta a napřesrok o 2,9 procenta. Loňský růst banka v červnu odhadovala na 3,1 procenta.

V úterním výhledu banka poukázala na slábnutí mezinárodního obchodu a aktivity zpracovatelského průmyslu. Upozornila rovněž, že přetrvává zvýšené napětí v obchodních vztazích a že některé velké rozvíjející se ekonomiky čelí výrazným tlakům na finančních trzích.

„Na začátku roku 2018 světová ekonomika jela na plný výkon, během roku však ztrácela na rychlosti a v následujícím roce by její jízda mohla být ještě více kodrcavá," uvedla výkonná ředitelka Světové banky Kristalina Georgievová.

Světová banka nadále předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se letos zvýší o 2,5 procenta. Odhad růstu největší světové ekonomiky pro příští rok však snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent.

Odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny Světová banka zhoršila na 1,6 procenta z 1,7 procenta. V příštím roce v eurozóně nadále počítá s hospodářským růstem 1,5 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků