Hlavní obsah
Foto: Walmart

Svastiku nemáte? Obchodní řetězec čelí kritice za trička se sovětskými symboly

Kontroverze na internetu vyvolal počin amerického řetězce Walmart, který dal do prodeje trička se sovětskou symbolikou: srpem a kladivem a nápisem CCCP, což v azbuce znamená zkratku SSSR pro Svaz sovětských socialistických republik.

Foto: Walmart
Svastiku nemáte? Obchodní řetězec čelí kritice za trička se sovětskými symboly

Trička, mikiny i nátělníky nabízí Walmart i na svém e-shopu za ceny od 15 do 30 dolarů (330 až 660 Kč). Na nabídku „cool (senzačních)“ triček ale v komentářích přímo na stránkách internetového obchodu reagují rozhořčení zákazníci.

„Se svastikou nemáte?“ ptají se například diskutující. Obchod podle nich nahrává Kremlu a propaguje symboly státu, který má na svědomí vraždy a utrpení miliónů lidí.

„Symboly masových vražd, dostupné za snížené ceny. Díky, Walmarte,“ ironicky poznamenala na Twitteru americká publicistka Anne Applebaumová, svého času oceněná Pulitzerovou cenou za knihu „Gulag. Historie“ o sovětských vězeňských táborech.

„Doufám, že ,géniům‘ v marketingu Walmartu je zle, když se zpětně podívají na tento hloupý nápad,“ přisadil si finančník William Browder, který se před několika lety zasadil o přijetí protiruských sankcí v americkém Kongresu.

Nechybějí ovšem ani parodie, ani výzvy k bojkotu řetězce, podle kterého se symboly někdejšího Sovětského svazu staly kontroverzními ikonami popkultury podobně jako třeba tvář revolucionáře Che Guevary.

Anketa
Měl by Walmart přestat prodávat oblečení se symboly SSSR?
Ano
37.1 %
Ne
62.9 %
Celkem hlasovalo 1959 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků