Hlavní obsah
Stravenky Foto: Alex Švamberk, Novinky

Stravenky jsou ve firmách velmi oblíbené, dokládá průzkum

Celkem 73 procent společností nabízí svým zaměstnancům využívání stravenek. Ukázal to výzkum společnosti Factum Invenio, jehož se telefonicky zúčastnilo 714 zástupců firem z celé České republiky.

Stravenky Foto: Alex Švamberk, Novinky
Stravenky jsou ve firmách velmi oblíbené, dokládá průzkum

Stravenky tak patří mezi pět nejčastěji poskytovaných benefitů. Průměrná hodnota stravenky na den, kterou zaměstnavatelé poskytují, je 72 Kč, z čehož firma v průměru hradí 65 procent.

Jakákoli hodnota stravenky je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů a nezahrnuje se ani do základu pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. To přispívá k velké popularitě stravenek mezi zaměstnanci. Daňové limity v poskytování stravenek jsou nastaveny pouze pro zaměstnavatele.

„Například letos si mohou z každé bezplatně poskytnuté stravenky za 100 Kč snížit základ daně pouze o 51,10 Kč, zbytek hodnoty je daňově neuznatelný,“ dodal partner v daňovém a právním oddělení PwC ČR David Borkovec.

Stravenky spolu s ostatními zaměstnaneckými benefity se kvůli záměru zrušit jejich daňové zvýhodnění staly předmětem sporu mezi vládou a odbory na počátku letošního roku. Zákon o DPH původně počítal s daněním benefitů podle obvyklé tržní ceny, odbory si však pod hrozbou stávky především v dopravě vynutily vyškrtnutí příslušné pasáže ze zákona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků