Hlavní obsah
Stavební produkce Foto: Martin Havelka, Novinky

Stavebnictví pokračuje v poklesu

Stavební produkce v květnu meziročně klesla o 7,6 procenta. Vyplynulo to z dat, jež v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební úřady vydaly meziročně o 2,8 procenta stavebních povolení méně, orientační hodnota povolených projektů se zvýšila o 10,8 procenta.

Stavební produkce Foto: Martin Havelka, Novinky
Stavebnictví pokračuje v poklesu

„Zatímco pozemní stavby klesají již několik měsíců, pro inženýrské je květnové zpomalení novinkou. Větší podniky si dynamiku dokázaly udržet, ale menší firmy a živnostníci byli výrazně pod úrovní loňského května,” komentovala aktuální data vedoucí statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová.

„Naopak se stabilizovala situace v oblasti stavebních povolení a bytové výstavby. Orientační hodnota povolených staveb vzrostla a bytová výstavba ve fázi dokončování doháněla dubnové manko,“ dodala.

V květnu se začalo stavět 3376 bytů, což je meziročně o 0,8 procenta více. Dokončilo se 2943 bytů, což představuje meziroční nárůst o 15,3 procenta.

Orientační hodnota 7625 stavebních povolení vydaných v květnu činila 36,1 miliardy korun.

„I několik týdnů po začátku uvolňování protikoronavirových omezení se spousta stavebních firem potýká s nedostatkem zahraničních pracovníků, protože mnozí se stále nedostali zpátky do České republiky,” dodal k aktuální situaci v oboru  šéf developera Ekospol Evžen Korec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků