Hlavní obsah
Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 (snímek ze 13. prosince) Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Stavební firmy končí na D1 u Humpolce. Odstoupily od smlouvy se státem

Sdružení stavebních firem, které opravovalo dálnici D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru, odstoupilo od smlouvy o dílo uzavřené s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). V tiskovém prohlášení o tom v úterý informovala společnost Geosan Group.

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 (snímek ze 13. prosince) Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Stavební firmy končí na D1 u Humpolce. Odstoupily od smlouvy se státem

Ukončení smlouvy s nynějšími stavbaři už v pondělí oznámilo ŘSD, které to zdůvodnilo velkým zpožděním prací. V nejbližší době by mělo ŘSD zajistit rozšíření opravované části dálnice.

O dalším postupu podle prohlášení firmy Geosan rozhodne jednání zúčastněných stran, případně soud. „Odstoupili jsme od smlouvy o dílo a ukončujeme naši činnost na zakázce,” řekla mluvčí společnosti Geosan Vlasta Končelová.

Firma označila jako důvod odstoupení od smlouvy hlavně to, že se během posledních několika měsíců na stavbě objevily skryté překážky. „A to jednak v podobě kolize nově budované kanalizace se stávajícím tělesem dálnice a plynovodem, a dále v podobě odlišných geologických podmínek v místě založení nově budovaného mostu,” stojí v prohlášení.

Letecké záběry z D1 ve čtvrtek ve 13:00

Video: Novinky

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí řekl, že se tento úsek dálnice okamžitě rozšíří, aby vznikl plnohodnotný jízdní pruh. Auta tam pořád jezdí v zúžených jízdních pruzích. Mluvčí ŘSD Jan Rýdl v úterý řekl, že je ředitelství připraveno zprůjezdnění dálnice zajistit.

Již v pondělí uvedl, že pokud posunutí svodidel nebudou schopny dosavadní firmy, postará se o to ŘSD, které už kvůli tomu oslovilo jinou firmu. Její jméno neuvedl. „Ta stavba je na jednotlivých stavebních objektech více než dva měsíce za svým harmonogramem,” řekl mluvčí ŘSD v pondělí novinářům.

Doprava na této části dálnice minulý týden kolabovala kvůli hustému sněžení. Kolony měřily desítky kilometrů. Kraj Vysočina ve čtvrtek uvedl, že kolaps provozu na D1 způsobila nepřipravenost modernizovaného úseku na zimní podmínky.

Foto: Mapy.cz

Opravy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly letos v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun dostalo sdružení TGS Joint Venture tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Firma Geosan ještě v pondělním prohlášení uvedla, že je rozhodnutá svým smluvním závazkům dostát a dílo v roce 2020 dokončit.

K situaci na dálnici D1 se v úterý chtějí na plénu Sněmovny vrátit lidovci. KDU-ČSL chce do jednání zařadit bod, který by požadoval, aby ministr dopravy Ťok vysvětlil, proč došlo ke kalamitě na dálnici. [celá zpráva]

Anketa
Věříte, že se po posledních komplikacích stihne včas opravit D1 u Humpolce?
Ano
3.1 %
Ne
95.3 %
Nevím
1.6 %
Celkem hlasovalo 4017 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků