Hlavní obsah
Vizualizace nástupiště ve stanici Olbrachtova. Foto: Institut plánování a rozvoje (IPR Praha)

Stavba metra D v září nezačne, zahájení se o půl roku odkládá

Stavba pražského metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou začne pravděpodobně až na jaře 2021, tedy asi o půl roku později. Původně měla ražba začít letos v září. Uvedl to vedoucí oddělení komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. DPP se protáhlo stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení. Společnost to připisuje koronaviru.

Vizualizace nástupiště ve stanici Olbrachtova. Foto: Institut plánování a rozvoje (IPR Praha)
Stavba metra D v září nezačne, zahájení se o půl roku odkládá

Stavební řízení prodloužilo rovněž množství připomínek. DPP dokončil v létě část geologického průzkumu na Pankráci. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici. Kromě průzkumu DPP vyhodnocuje nabídky uchazečů v tendru na zhotovitele stavby a monitoring úseku Pankrác–Olbrachtova.

„Podle aktuálního vývoje bychom v optimistické variantě mohli začít stavět na jaře příštího roku, podle pesimistické o půl roku později, to jest na podzim příštího roku,“ uvedl Šabík.

„Čtvrtou linku pražského metra bychom rádi zprovoznili ve druhé polovině roku 2028, bude ale záležet na tom, kdy budeme moci začít stavět první úsek,“ doplnil.

Kvůli epidemii koronaviru se prodloužily například lhůty v tendrech na firmu, která provede stavební práce v úseku mezi Pankrácí a Olbrachtovou.

„Během nouzového stavu procesy stavebního řízení běžely mnohem pomaleji, respektive v omezeném režimu,“ uvedl Šabík.

O stavební povolení na úsek Pankrác–Nové Dvory podnik požádal na konci loňského roku. Stavební řízení se protáhlo také kvůli námitkám a jejich vypořádání, které bylo pracnější.

V první fázi vznikne metro mezi Pankrácí a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postaven úsek z Pankráce do stanice Náměstí Míru.

Odhadovaná cena celého projektu je 72,6 miliardy korun a investorem je DPP. Podobu stanic a jejich jednotný styl má na starosti architekt David Vávra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků