Hlavní obsah
Místo sesuvu na dálnici D8 u Dobkoviček na Litoměřicku na snímku z 6. června. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Stát žaluje za sesuv na D8 majitele lomu. Škodu vyčíslil na miliardu

Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podaly žalobu na majitele lomu Dobkovičky. Lom je podle státu hlavním viníkem sesuvu půdy, který v roce 2013 poničil rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku. Škodu stát vyčíslil na zhruba miliardu korun, řekl v pondělí ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Majitel lomu vinu odmítá, podle něj za sesuv může špatné umístění dálnice a špatné počasí.

Místo sesuvu na dálnici D8 u Dobkoviček na Litoměřicku na snímku z 6. června. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Stát žaluje za sesuv na D8 majitele lomu. Škodu vyčíslil na miliardu

"Žaloba vychází ze znaleckého posudku v tom, že ten lom je hlavní příčinou sesuvu. Nám nezbývá nic jiného, než se domáhat náhrady škody způsobené činností lomu. Je tady objektivní odpovědnost, které jsou majitelé lomu vystaveni," řekl Ťok. Posudek, kdo se za sesuv odpovědný, nechal zhotovit stát.

Resortní organizace podle ministra nejprve poslaly majiteli lomu předžalobní výzvu, na tu ale nereagoval, proto podaly žalobu.

Briefing ministra dopravy Dana Ťoka 6. června v místě sesuvu na dálnici D8 u Dobkoviček na Litoměřicku.

Foto: Libor Zavoral, ČTK

Majitel lomu Dobkovičky, společnost Kámen Zbraslav, odmítá, že by tento kamenolom mohl za sesuv na dálnici D8, řekl právní zástupce firmy Pavel Sedláček.

"Klient má vlastní znalecké posudky, ze kterých vyplývá, že k závalu došlo vlivem nevhodného umístění dálnice a vlivem srážkové činnosti. Lom je tam přes 100 let a nikdy s ním nebyl problém, dálnice je tam tři roky a najednou problém je," řekl Sedláček. Text žaloby ani znalecký posudek ministerstva firma podle něj zatím nedostala.

Statisíce tun hlíny a kamení zasypaly dálnici po mohutných deštích v červnu 2013. Kromě rozestavěné dálnice poničil i přilehlou železniční trať.

Místo sesuvu

Foto: Mapy.cz

Podle Ťoka lom D8 ohrožuje i nadále. "S péčí řádného hospodáře nesmíme čekat na to, až se něco stane a musíme vyvinout veškeré kroky, abychom tento problém zastavili," dodal.

Poslední chybějící úsek D8 má být i přes komplikace se sesuvem uveden do provozu do konce letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků