Hlavní obsah
Výroba v továrně Karsit ve Dvoře Králové nad Labem Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Stát loni slíbil investiční pobídky za téměř 11 miliard

Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 74 investorských projektů. Celková výše pobídek dosáhla 10,7 miliardy korun, většina šla na výrobní projekty. Stát tak podpořil investice v souhrnné výši téměř 45 miliard korun. Počet nových pracovních míst, které by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 8260, vyplývá z aktuálních údajů agentury CzechInvest.

Výroba v továrně Karsit ve Dvoře Králové nad Labem Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Stát loni slíbil investiční pobídky za téměř 11 miliard

Většina pobídek šla do výroby. Na podporu technologických center či center strategických služeb agentura přislíbila 160 miliónů korun, všechny tři investice směřovaly do Brna. Šlo o projekty firem Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic, Honeywell International a Infosys Limited.

Celkové počty dojednaných investic v ČR, tedy včetně těch, u nichž společnosti nepožádaly o investiční pobídky, zveřejní agentura později.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravuje novelu zákona o investičních povídkách tak, aby je v budoucnu dostávali hlavně investoři s vyšší přidanou hodnotou. „Materiál by měl jít do vlády už letos v červnu,” řekl ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO).

Nejvíc dostanou závod na autodíly a pila

Podle CzechInvestu projekty podpořené investičními pobídkami ve zpracovatelském průmyslu obsahují vyšší přidanou hodnotu i teď.

„Téměř veškeré tyto společnosti dělají v rámci výroby výzkum i vývoj, nežádají o něj ale samostatně do pobídek. Zhruba 15 procent příjemců investiční pobídky intenzivně a cca 45 procent příjemců částečně spolupracuje s vysokými školami nebo výzkumnými institucemi v ČR," uvedla ředitelka odboru podpory investičních projektů CzechInvestu Marcela Kolveková.

Nejvyšší pobídku, až 502 miliónů korun, mají obdržet firmy Labe Wood a Karsit Automotive. První jmenovaná plánuje investovat 2,7 miliardy korun do výstavby pily ve Štětí. Labe Wood obdržela rozhodnutí o příslibu investiční pobídky již v červnu 2014, ale projekt neuskutečnila. Na stejný projekt firma získala příslib pobídky znovu loni v březnu, tentokrát s vyššími investičními náklady.

Chceme kvalifikovaná místa, říká nová šéfka agentury

Chystaná továrna společnosti Karsit Automotive ve Dvoře Králové nad Labem na výrobu autodílů má vytvořit 230 nových pracovních míst. Nový závod za 2,7 miliardy korun firma potřebuje proto, že její výrobní kapacita přestává stačit poptávce.

Nová šéfka CzechInvestu Silvana Jirotková minulý týden řekla, že stát si musí začít vybírat technologicky vyspělé zahraniční investice, které mají návaznost na Průmysl 4.0 a přinášejí přidanou hodnotu. „Měli bychom se odklonit od toho lákat investice pouze kvůli počtu pracovních míst, ale měli bychom se zaměřit na to, aby pracovní místa byla kvalifikovaná," uvedla.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit.

Pobídky mají formu slevy na dani z příjmů firem, hmotné podpory na pracovní místo, podpory na školení a rekvalifikaci nebo na pořízení dlouhodobého majetku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků