Hlavní obsah
Saldo státního rozpočtu za leden až únor Foto: Novinky

Stát hospodaří s největším deficitem ve své historii

Hospodaření státního rozpočtu skončilo za leden a únor ve schodku 27,4 miliardy korun, uvedlo v pondělí ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od roku 1993, tedy v moderní historii ČR. Vedle slabších příjmů z EU za horším hospodařením stojí i větší výdaje na sociální dávky nebo nárůst platů ve školství.

Saldo státního rozpočtu za leden až únor Foto: Novinky
Stát hospodaří s největším deficitem ve své historii

Schodek za první dva měsíce je o 7,5 miliardy větší než loni, přede dvěma lety byl rozpočet naopak v přebytku 26 miliard.

Celkové výdaje meziročně vzrostly o 19,4 miliardy. „Kromě sociálních dávek a nárůstu platů v regionálním školství dynamiku výdajů ovlivnily neinvestiční transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury a v neposlední řadě i kapitálové výdaje,” uvedlo ministerstvo.

Vyšší zdanění

Rozpočtové příjmy rostly o 11,8 miliardy, stoupl výběr u daní z příjmů, spotřební daně i DPH. Resort přitom upozornil, že ještě nezačaly platit všechny daňové změny, od kterých si slibuje další zlepšení výběru. Naráží tím na start další fáze EET, která začne platit od května. Zvýšení spotřební daně u tabáku a lihu se má také projevit až během roku, protože prodejci ještě doprodávali zásoby pořízené s původní sazbou.

Z výdajů nejvíce rostly sociální dávky, například důchody o šest miliard a rodičovský příspěvek o 1,2 miliardy.

„První dva měsíce letošního roku tak potvrzují naši prognózu horšího hospodaření státu. Tuzemská ekonomika letos dále zpomalí, což se podepíše na slabším výběru daní. Zároveň v tuto chvíli nelze vyčíslit dopad zpomalení čínské ekonomiky z důvodu šíření koronaviru, které se časem podepíše i na slabších prodejích tuzemských firem,” komentoval ekonom Komerční banky František Táborský.

Ke konci roku by mělo státu pomoci jednorázové inkaso 16,2 miliardy korun kvůli změně daňového řádu. I tak Táborský odhaduje deficit ke konci roku na zhruba 60 miliard. Schválený deficit počítá se 40 miliardami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků