Hlavní obsah
Demonstrace sklářů z propojených firem Bohemia Crystalex a Porcela Plus před sídlem vlády Foto: Petr Horník, Právo

Stát dá sklářům prostřednictvím odborů 30 miliónů

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se dohodl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na tom, že stát věnuje sklářům, kteří již několik měsíců nedostávají výplaty, 30 miliónů korun. Skláři si finance rozdělí prostřednictvím odborů. Soud zároveň ve čtvrtek vyhlásil konkurz na novoborský Crystalex.

Demonstrace sklářů z propojených firem Bohemia Crystalex a Porcela Plus před sídlem vlády Foto: Petr Horník, Právo
Stát dá sklářům prostřednictvím odborů 30 miliónů

"Dotaci stát uvolní ještě v březnu," uvedl Nečas. Měla by podle něj umožnit řešit ty nejkřiklavější případy tam, kde zaměstnanci již několik měsíců nemají žádný příjem. Poskytnutí mimořádných sociálních dávek však podle Nečase zákon neumožňuje.

V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona minulý týden schválila vláda. Nečas doufá, že nová úprava projde Sněmovnou již v březnu nebo v dubnu.

Crystalex Nový Bor poslal soud do konkurzu

Městský soud v Praze vyhlásil ve čtvrtek konkurz na sklářskou společnost Crystalex Nový Bor. V přípravách prodeje firmy tak nic nebrání. Novoborská sklárna je posledním výrobním podnikem skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která vstoupila do konkurzu. V mateřské BCT se jeho vyhlášení očekává v pondělí 16. března, kdy se sejdou věřitelé.

Crystalex je stejně jako celá skupina BCT od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Své pohledávky přihlásilo v řízení 320 věřitelů, kterým sklárna dluží více než 3,288 miliardy korun. Největšími věřiteli jsou banky.

"Řešení insolvence vyhlášením konkurzu bylo v případě Crystalexu očekávané," řekl mluvčí skupiny Karel Samec.

O uzavřenou sklárnu projevila zájem už desítka investorů. Mimo jiné i novoborský podnikatel a majitel sklárny v Harrachově František Novosad. "Myslím si, že podnik má budoucnost, měl by se o něj ale postarat někdo z místních sklářů, někdo, kdo má ke sklu i k regionu vztah," řekl Novosad. Spolu s bývalým ředitelem Crystalexu Miroslavem Šebestou chtějí získat závody v Novém Boru, kde plánují zaměstnat 700 až 800 lidí, a v Karolince na Vsetínsku, kde by mohlo najít práci kolem stovky sklářů. Kolik za podniky nabídli, dnes Novosad sdělit nechtěl. Uplatnění by tak mohla znovu najít polovina bývalých zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků