Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Aleš Pelikán, Právo

Stát dá na podporu nákupu elektromobilů firmám 80 miliónů

Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách částkou ve výši 80 miliónů korun. Peníze poskytne z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Firmy se budou moci o dotaci hlásit od dubna do konce července. Ministerstvo průmyslu a obchodu to v pátek uvedlo na svých stránkách.

Ilustrační foto Foto: Aleš Pelikán, Právo
Stát dá na podporu nákupu elektromobilů firmám 80 miliónů

Firmy budou moci se státní podporou kupovat elektromobily nižší střední třídy nebo dodávky. Vyloučené jsou naopak luxusní, terénní či sportovní vozy.

Podle velikosti získají firmy dotaci až do 70 procent ceny. Minimální výše dotace je 70 tisíc korun a maximum pro vozový park jedné firmy jsou tři milióny korun.

Vedle toho budou moci firmy žádat o příspěvek na budování neveřejných dobíjecích stanic. Minimální výše dotace je 50 tisíc korun.

V rámci pilotní výzvy se mohou hlásit firmy z celé ČR s výjimkou Prahy. Větší šanci budou mít projekty umístěné v hospodářsky problémových regionech a územích s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jde o tzv. soutěžní typ výzvy, kde budou jednotlivé projekty porovnávány mezi sebou a výběr se uskuteční až po zhodnocení všech žádostí.

V Česku se zatím prodeji elektromobilů příliš nedaří. I když se loni poptávka zvýšila o 36 procent, prodalo se jen 268 vozidel, což je 0,12 procenta celkového množství prodaných nových aut v ČR v minulém roce. Nejprodávanějším elektromobilem byl model i3 od BMW.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků