Hlavní obsah
Gladiolu pojmenovanou podle Kateřiny Emmons představila modelka Andrea Vránová. Foto: Miloslav Hradil, Právo

Startující veletrh Flora představil novou gladiolu Kateřinu Emmons

V Olomouci začal ve čtvrtek jubilejní 50. ročník veletrhu Flora. Zahrádkáři hned v úvodu představili novou odrůdu gladioly, která získala jméno po medailové střelkyni z letošní olympiády - Kateřina Emmons. Rostlina,která má sytě růžový, se smetanovým okem silně zvlněný tzv. voskový květ, vyšlechtil předseda Českého svazu zahrádkářů Josef Kříž.

Gladiolu pojmenovanou podle Kateřiny Emmons představila modelka Andrea Vránová. Foto: Miloslav Hradil, Právo
Startující veletrh Flora představil novou gladiolu Kateřinu Emmons

Na olomouckém výstavišti se letos prezentuje přes sto vystavovatelů z Česka a Slovenska. Největší a nejstarší akce svého druhu v Česku si přitom letos připomíná jubileum. V neděli, kdy veletrh končí, to bude totiž přesně 50 let ode dne zahájení vůbec první květinové výstavy v Olomouci.

Námětem ústřední květinové expozice Českého zahrádkářského svazu v hlavním výstavním pavilónu A je tentokrát na Floře Umění v rozkvetlé zahradě. „Je koncipována jako určitá inspirace pro návštěvníky, jak lze uměleckými artefakty vyzdobit jejich zahrady a zahrádky,“ řekl autor její koncepce Karel Robenek.

Půlstoleté výročí květinových výstav připomíná výstava plakátů z historických ročníků olomoucké Flory.

Na galerii pavilónu A se vůbec poprvé koná celostátní výstava kaktusů a sukulentů. „Návštěvníci tu najdou také zhruba sto fotografií z cestovatelských výprav za kaktusy a bezplatnou poradenskou službu,“ uvedl manažer letní Flory Ivo Krejzlík. Nejlepší čeští aranžéři představují na galerii také výsledky svých prací v rámci soutěže zdobení historických dětských kočárků.

Vystavuje se i zahradnické zboží

Tradičně se spolu s veletrhem Flora konají na výstavišti také letní zahradnické trhy. Různé zahradnické zboží na nich nabízí přes dvě stě prodejců. Návštěvníkům jsou zdarma přístupné sbírkové skleníky výstaviště i Botanická zahrada Univerzity Palackého a Botanická zahrada a rozárium v Bezručových sadech, letos s novou expozicí travin pod hradbami. Součástí Flory je i bohatý doprovodný program.

Veletrh bude otevřený denně od 9 do 18 hodin. Základní vstupné je 80 korun, zlevněné 60 korun. Zdarma mají vstup děti do 10 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P.

Vstupenka na výstavu bude v sobotu sloužit i jako jízdenka do historického vláčku taženého parní lokomotivou s názvem Matěj z Olomouce do Náměště na Hané a zpět. V okolí výstaviště je několik parkovišť. Autobusy mohou parkovat mj. i na třídě Kosmonautů. Po dobu konání Flory bude v Olomouci posílena tramvajová doprava.

Flora

Dnešní mezinárodně uznávaná přehlídka špičkových výpěstků květin, okrasných dřevin, zahradní architektury a vazačství Flora Olomouc datuje svůj původ do roku 1958. Tehdy 24. srpna byla v areálu olomouckého výstaviště zahájena první, ještě regionální Výstava květin podniků místního hospodářství.

Na svou dobu nevídaný zájem veřejnosti – 62 tisíc návštěvníků – si vynutil její opakování v příštím roce. Stoupající zájem vystavovatelské i návštěvnické veřejnosti vyvrcholil na V. celostátní výstavě v roce 1964, kterou zhlédlo neuvěřitelných 330 tisíc lidí. Název Flora Olomouc se v titulu zahradnických výstav objevil poprvé v roce 1967.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků