Hlavní obsah
Logo Starbucks Coffee Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Starbucks vás pustí na toalety, i když neplatíte. Vinili je totiž z rasismu

Americký řetězec kaváren Starbucks dovolí používat toalety i lidem, kteří si nic neobjednají. Změnit politiku se rozhodl po sporu se zákazníky tmavé pleti a následnými protesty ve Filadelfii. Informoval o tom server BBC, který upozornil, že to může znamenat problémy s hygienou či užíváním drog.

Logo Starbucks Coffee Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Starbucks vás pustí na toalety, i když neplatíte. Vinili je totiž z rasismu

Šéf Starbucks Howard Schultz koncem minulého týdne prohlásil, že toalety budou přístupné každému, kdo požádá.

„Nechceme být veřejné toalety, ale vždy uděláme správné rozhodnutí a lidem dáme klíče,“ řekl Schultz ve Washingtonu. Dodal, že nikdo by ve Starbucks neměl mít pocit, že ho nepustí na toaletu, protože je „něco méně“.

Rozhodnutí předcházel incident z 12. dubna, kdy manažer kavárny Starbucks ve Filadelfii zavolal policisty na dva černochy, kteří žádali použít toalety, aniž by si něco koupili. Tvrdili, že čekají na obchodní schůzku. Poté, co odmítli po výzvě kavárnu opustit, byli přivolanými policisty zatčeni, píše BBC.

Zásah policie ve Starbucks

Foto: Social Media, Reuters

Následovala vlna protestů, kterou musel Starbucks řešit dohodou o urovnání s radnicí a podle serveru znamenal „pohromu“ pro vztahy s veřejností. Firma se mužům omluvila a později během května zavře na jedno odpoledne všech osm tisíc kaváren v USA kvůli povinnému školení personálu proti rasovým předsudkům.

Poskytnutí klíčů od toalet jen zákazníkům je poměrně rozšířenou praxí v USA i jinde ve světě. Údržba toalet něco stojí. Pokud je bude moci používat kdokoli, může to ztížit dodržování hygieny, hrozí poškození vandaly, toalety mohou zneužívat konzumenti drog, uvádí BBC.

To je ostatně velmi palčivý problém veřejných toalet. Například město Seattle rozhodlo po čtyřech letech provozu uzavřít pět městem provozovaných samočištěných toalet kvůli jejich zneužívání narkomany a prostitutkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků