Hlavní obsah
Alkoholismus zabije ročně tisíce Rusů. Foto: Profimedia.cz

Stánky v Rusku nesmějí prodávat pivo, zvyšuje se i cena vodky

Od středy v Rusku platí zákaz prodeje piva u pouličních stánků. Pro spotřebitele to bude znamenat většinou jen krátkou zacházku do běžné prodejny, značná část kiosků ale kvůli tomu podle expertů zanikne. Další těžkou ránu kioskům uštědří připravovaný zákaz prodeje cigaret, uvedla agentura AP. Od středy se také zvedá minimální cena vodky.

Alkoholismus zabije ročně tisíce Rusů. Foto: Profimedia.cz
Stánky v Rusku nesmějí prodávat pivo, zvyšuje se i cena vodky

Pivo se nově smí prodávat jen v restauracích, kavárnách a prodejnách o ploše nejméně 50 metrů čtverečních. Nový zákon také mění klasifikaci piva z potraviny na alkoholický nápoj, takže v obchodech se nebude moci prodávat od jedenácté hodiny večerní do osmé hodiny ranní. Zákon vedený snahou řešit rozšířený problém pití na veřejnosti rovněž zakazuje konzumovat alkohol na veřejných prostranstvích.

Experti odhadují, že prodej piva se na tržbách pouličních stánků podílí zhruba 40 procenty. Podle ředitele Střediska pro výzkum federálního a regionálního trhu s alkoholem Vadimem Drobizem se kvůli nařízení uzavře více než třetina stánků.

Méně kiosků, méně pracovních míst

Dolní komora ruského parlamentu již předběžně schválila zákon, který zakáže stánkový prodej cigaret. Pokud zákon vstoupí v platnost, zanikne kvůli tomu asi 175 000 kiosků v zemi, což bude znamenat ztrátu asi 500 000 pracovních míst, odhadlo ruské ministerstvo hospodářského rozvoje.

Pokud jde o cenu vodky, tak půllitr národního nápoje nesmí stát méně než 170 rublů (106 korun), což je o 45 rublů více než dosud. Pití alkoholu a kouření jsou označovány za hlavní faktory nízkého věku, kterého se Rusové dožívají. Muž narozený v roce 2006 v Rusku má naději dožít se v průměru 60 až 61 let ve srovnání se 73,5 lety v České republice a průměrnými zhruba 76 lety v Evropské unii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků