Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Spořitelně klesl zisk, Erste se naopak výrazně dařilo

České spořitelně (ČS) klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 8,4 procenta na 3,7 miliardy korun. Provozní zisk ale největší tuzemské bance, podle počtu klientů, vzrostl o dvě procenta na 5,9 miliardy. Spořitelna to ve čtvrtek oznámila na svém webu. Skupina Erste, která ČS ovládá, v 1. čtvrtletí čistý zisk víc než zdvojnásobila - na 6,2 mld. Kč.

Foto: Milan Malíček, Právo
Spořitelně klesl zisk, Erste se naopak výrazně dařilo

Výsledky banky podpořil meziroční růst portfolia klientských úvěrů skupiny o 2,7 procenta na 524,1 miliardy korun, a to hlavně díky růstu hypoték a úvěrů korporátním klientům.

Bilanční suma banky se meziročně zvýšila o 1,2 procenta na 924,9 miliardy a provozní náklady klesly o 2,2 procenta na 4,4 miliardy. Poměr nákladů a výnosů se díky zvýšení provozního zisku oproti minulému roku zlepšil na 42,8 procenta ze 43,8 procenta.

"Pokles čistého zisku je způsoben zejména ostatním provozním výsledkem, na jehož výrazném zhoršení se podílí především zaúčtování rezervy na odhadovaný roční povinný příspěvek do Rezolučního fondu za rok 2015 ve výši 444 miliónů korun," uvedla banka. Rezoluční fond má například zajistit výplatu peněz klientům zkrachovalých finančních institucí.

Víc úvěrů, menší úroky

Čistý úrokový výnos se snížil o 4,2 procenta na 6,4 miliardy korun a čistá úroková marže klesla na 3,32 procenta z loňských 3,56 procenta.

"Zlepšující se ekonomická situace domácností i firem v České republice se odráží na zvýšeném úvěrování. Avšak rekordně nízké úrokové sazby způsobují další pokles úrokových marží," sdělila Česká spořitelna.

"Obchodní ukazatele vnímám jako úspěch dosažený i přes pokračující trend nulových úrokových sazeb, dezinflace až deflace, ostré konkurence a rostoucích požadavků evropské regulace. Stejně těžkým podmínkám budeme čelit do konce roku," míní předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Erste se dařilo

Skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, v letošním prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 225,8 miliónu eur (6,2 miliardy Kč).

Loni ve stejném období vydělala 103,3 miliónu eur. Vedení banky za zlepšením vidí oživení úvěrů a pokles nákladů. Nárůst čistého zisku je výraznější, než odhadovali analytici.

"Náš solidní čistý zisk je jednak důsledkem hospodářského oživení, které vedlo k většímu pohybu v oblasti úvěrů a pohledávek, jakož i důsledkem snížení nákladů vyplývajících z nebonitních úvěrů," uvedl předseda představenstva Erste Group Andreas Treichl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků