Hlavní obsah

Společnost CME, které patří TV Nova, uvažuje o vstupu na burzu

Společnost Central European Media Enterprises (CME), které v České republice patří televize Nova, plánuje obchodovat své akcie na pražské burze. S odkazem na informace z prospektu pro emisi nových akcií CME v USA to oznámil analytik Komerční banky Lukáš Dufek. Předběžný zájem firmy potvrdila i burza.

Společnost CME, které patří TV Nova, uvažuje o vstupu na burzu

CME podle generálního ředitele burzy Petra Koblice touto informací vyjadřuje předběžný plán, o němž hlavní domácí trh ví již delší dobu. "Neznamená to, že by se jednalo o okamžitý krok emitenta," řekl s tím, že příchod takové emise by tuzemský trh uvítal.

Kotace CME by podle Dufka výrazně oživila českých akciový trh. Ten se dle účastníků potýká s malou nabídkou kvalitních společností, a navíc nelze vyloučit budoucí odchod Unipetrolu či Českého Telecomu po privatizaci. "Akcie CME, která provozuje televizní stanice v šesti zemích regionu střední Evropy, považujeme za značně atraktivní," uvedl Dufek.

TV Nova je stále vysoce zisková a bude trvat pravděpodobně řadu let, než digitalizace televizního vysílání její zisky sníží. CME je navíc zjevným cílem možných akvizic, protože vlastnická struktura je dostatečně rozptýlena. "CME ovšem musí teprve vyřešit všechny zbývající soudní spory a dokončit akvizici Novy, což může trvat do konce letošního roku," dodal Dufek.

Nova za 15 miliard korun

CME získala loni kontrolní podíl v Nově od společnosti PPF za 642 miliónů dolarů (téměř 15 miliard korun). Letos v březnu se dohodla s menšinovým vlastníkem společnosti CET 21 Peterem Kršákem, že od něj převezme celý jeho podíl. CET 21 drží vysílací licenci na provozování Novy.

CME kontroluje také televizi Markíza na Slovensku, 1+1 na Ukrajině, Nova v Chorvatsku, Pop TV a Kanal A ve Slovinsku a Pro TV a Acasa v Rumunsku. Společnost založil v roce 1994 americký podnikatel Ronald Lauder. Registrována je na Bermudách a vedle zemí, odkud vysílají její stanice, má dceřiné firmy v Nizozemsku a Londýně.

Mezi tzv. blue chips na pražské burze je osm společností, Komerční banka, Erste bank, Philip Morris, Unipetrol, Český Telecom, Zentiva, Orco a ČEZ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků