Hlavní obsah

Soutěž o Porsche: vydělává se na burzovních indexech

Komerční článek – Minulý týden byl bohatý na makroekonomická data i na zprávy ohledně vývoje finanční krize, volatilita na trzích zůstává proto vysoká a soutěžící toho dokázali náležitě využít.

Soutěž o Porsche: vydělává se na burzovních indexech

Rozhodnutí vlád některých evropských zemí za garance na mezibankovním trhu a vklady v bankách pozitivně ovlivnilo začátek minulého týdne. V úterý pak ještě oznámil ministr financí Spojených států Hank Paulson konkrétní návrhy použití již odsouhlasených 250 miliard dolarů.

Po prudkých propadech v předešlém týdnu proto akciové trhy zažily během pondělního obchodování euforii – například americký Wall Street rostl nejvíce od třicátých let. Pod tíhou makroekonomických dat ovšem trhy opět znervózněly. Výrazněji klesala v říjnu nálada mezi německými investory. Meziročně klesala v srpnu průmyslová výroba jak v eurozóně tak v Japonsku, v USA pak výrazněji i v září. Pozitivně ovšem překvapil ukazatel inflace v eurozóně i v USA. Zklamáním byl maloobchodní prodej v USA i data z trhu s bydlením. Týden ale zakončily trhy v dobré náladě, a to především díky poklesu sazeb na mezibankovním trhu a poklesu ceny ropy z 76 na 69 USD/barel (ropa Brent). Koordinovaná pomoc finančním trhům a tedy snaha předejít hluboké globální recesi poslala níže i cenu zlata, a to o 65 USD na 784 USD/unce.

Světové akciové trhy tak zakončily týden růstem o přibližně 5 procent. Konkrétně Dow Jones o 4,7 procenta, Nikkei o 5 procent, německý DAX o 5,2 procenta, britský FTSE ale jen o 3,3 procenta. Na českou burzu i českou korunu doléhaly ale nepříjemné zprávy z Maďarska, burzy v regionu se proto v minulém týdnu přeci jen opět propadly a koruna, forint i zlotý měly spíše tendenci oslabovat.

Situace přeje nízkoúročeným měnám - dolar dále posiluje na EUR/USD 1,34

Tak jako akciový a komoditní trh se i měnový trh vyznačoval vysokou volatilitou. Dolar dokázal zpevnit vůči euru o více než 1 % na úroveň EUR/USD 1,3404, ovšem vůči koši ostatních významných světových měn mírně ztrácel. Zisky z průběhu týdne si neudržel japonský yen a oslabil tak na páru s dolarem o 0,6 % na USD/JPY 101,60. Naopak mírného zpevnění o 0,7 % se dočkala druhá měna používaná pro financování investic, a to švýcarský frank, na úroveň EUR/CHF 1,5234. Libra k dolaru zpevnila o 1,1 % na 1,7309.

Soutěžící sázejí na burzovní indexy

Tak jako v předminulém týdnu i účastník, který je na tentokrát na prvním místě v soutěži o Porsche, vsadil na burzovní index, a to pro změnu na americký S&P 500. Tento index uzavřel v minulém týdnu na hodnotě 940,55 bodu, posílil tak za týden o 4,6 %, ovšem v průběhu týdne dosahoval i na hodnoty 1044 a 865 bodů. Volatilita byla neobvykle vysoká a jak vidíme, soutěžící Jan dokázal těchto podmínek na trhu náležitě využít. Dále pak pan Jan vsadil na pokles ceny zlata, což se mu také vyplatilo, tak jako spekulace na pokles ceny vepřových půlek. Účastník Michal ze Slovenska, který v minulém týdnu sklouzl z prvního místa na druhé, tentokrát neodhadl správně vývoj amerického indexu Dow Jones a prodělal na něm část svých prostředků.

Nejoblíbenějším zůstává u soutěžících pár EUR/USD. Dále se pak nejvíce obchoduje ropa a zlato. Z měnového trhu jsou oblíbené také páry USD/JPY a GBP/USD. Nezměnila se statistika spekulací na růst a na prodej, stále je to 55:45. Přibylo asi 4 tisíce účastníků a momentálně soutěží téměř 38 tisíc lidí. Do soutěže je možno se stále registrovat na stránkách www.xtb.cz. Nejlepší týdenní obchodníci získávají notebook Acer, a ten, kdo zhodnotí nejvíce počáteční přidělený kapitál za dobu trvání soutěže, získává luxusní automobil Porsche Cayman.

Top 10 nejlepších soutěžících:

PoziceLoginJménoZhodnocení v %Kraj
1.25635Jan4792 %Zlínský
2.3112Michal4601 %Žilinský
3.1891Jaroslav4100 %Moravskoslezský
4.39819Markéta3711 %Královéhradecký
5.46676Miroslav3248 %Zlínský
6.21853Kamil3150 %Ústecký
7.22752Miroslav3136 %Banskobystrický
8.32056Kamila3121 %Žilinský
9.29544Dezider3102 %Nitranský
10.35821Miška2652 %Bratislavský

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků