Hlavní obsah
Budova pražského hlavního nádraží Foto: Jan Handrejch, Právo

Soud zamítl žalobu Grandi Stazioni, uvedly České dráhy

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu společnosti Grandi Stazioni na České dráhy o náhradu nákladů na rekonstrukci pražského hlavního nádraží. Uvedl to mluvčí Českých drah Radek Joklík. Italská společnost požadovala zhruba 770 miliónů korun za rekonstrukci nádražní budovy.

Budova pražského hlavního nádraží Foto: Jan Handrejch, Právo
Soud zamítl žalobu Grandi Stazioni, uvedly České dráhy

Kromě původního vlastníka, České dráhy, Grandi Stazioni žalovala nového majitele nádraží Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta už italské společnosti zaplatila 565 miliónů korun jako uznatelné náklady.

„Přes výzvu soudu k opravě však Grandi Stazioni nedokázaly dostatečně srozumitelně formulovat, čeho že se touto žalobou domáhají konkrétně na Českých drahách, a soud tak žalobu ve vztahu k Českým drahám odmítl pro nesrozumitelnost a neurčitost,” uvedl Joklík.

Grandi Stazioni spravovala pražské hlavní nádraží do loňského října, kdy jí smlouvu neprodloužil nový vlastník SŽDC kvůli nesplnění smluvních podmínek. Podle dohody s Českými drahami z roku 2003 měla společnost do loňského října dokončit rekonstrukci nádraží včetně historické Fantovy budovy.

Další dvě žaloby

Pokud by rekonstrukci zvládla dokončit, získala by právo na pronájem nádražních prostor na dalších 30 let. Za 13 let ale opravila jen část budovy a odbavovací halu nádraží. Boční trakty a fasáda Fantovy budovy se rekonstrukce dosud nedočkaly.

Kromě sporu o náhradu finančních prostředků existují další dvě žaloby, které řeší ukončení smlouvy mezi SŽDC a Grandi Stazioni. Ta v Česku spravuje ještě nádraží v Mariánských Lázních.

Společnost Grandi Stazioni do poloviny loňského roku většinově vlastnila italské dráhy. V současnosti firmu vlastní francouzský investiční fond Antin a italská investorská skupina Borletti Group. Předloni česká pobočka Grandi Stazioni hospodařila se ziskem 64,8 milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků