Hlavní obsah

Soud rozhodl, že auta bez přívěsu nemusí platit mýto

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že vozidla do hmotnosti 12 tun, která jedou bez přívěsu, nemusí platit mýtné. Placení mýtného jim nařizovalo ministerstvo dopravy. Uvedlo to ve středu sdružení dopravců Česmad Bohemia. Ministerstvo zatím rozhodnutí soudu neobdrželo, a proto na něj podle mluvčího Karla Hanzelky zatím nemůže reagovat.

Soud rozhodl, že auta bez přívěsu nemusí platit mýto

Dvouletý spor vedli dopravci s ministerstvem o to, zda se mýtné pro vozidla vážící více než 12 tun vztahuje i na auta, která této hmotnosti podle technického průkazu dosahují jen s přívěsem, ale jezdí bez něj.

Dopravci chtěli u těchto vozidel platit místo mýtného jen dálniční známky. Česmad podle generálního tajemníka Martina Špryňara nyní očekává, že stát začne peníze vybrané na mýtném těmto dopravcům vracet.

"Rozhodně trváme na svém právním názoru, že nelze střídat u jednoho vozidla časové a výkonové zpoplatnění, tedy dálniční známky a mýtné. Pokud soud skutečně rozhodl tak, jak rozhodl, ať nám tedy také řekne, jestli je podle něj správné, že osmnáctitunová jízdní souprava malého nákladního auta s přívěsem nebude spadat do režimu placení mýtného," uvedl Hanzelka.

Česmad podle Špryňara předpokládá, že proti osobám, které svým nekompetentním jednáním způsobily dopravcům milionové ztráty, bude uplatněna osobní zodpovědnost. "Přes zjevný rozpor se zákonem zde totiž ministerstvo pouze svou silou obhajovalo neobhajitelné a tuto aroganci moci zastavilo až soudní rozhodnutí," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků