Hlavní obsah
Viktor Kožený na snímku z roku 2001. Foto: Profimedia.cz

Soud odvolal likvidátora Harvardského holdingu

Městský soud v Praze odvolal z funkce likvidátora majetku Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Zdeňka Častorála. Podle soudu Častorál způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. Uvedla to v pátek Česká televize (ČT).

Viktor Kožený na snímku z roku 2001. Foto: Profimedia.cz
Soud odvolal likvidátora Harvardského holdingu

Představenstvo i dozorčí rada holdingu tvrdí, že Častorál připravil firmu o 40 milionů korun. Častorál ale obvinění odmítá, podle něj bylo účelově vyrobené.

„Žádnou škodu jsem nezpůsobil. Já jsem k tomu dal vyjádření, rozbory a soud to bude řešit,“ řekl Častorál ČT v červnu, kdy soud začal o jeho odvolání jednat. Likvidátor se současně hájil tím, že před soudy pomohl usvědčit Viktora Koženého a Borise Vostrého z tunelování firmy a chce naopak nechat odvolat další dva likvidátory holdingu.

Holding, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého, má asi 240 000 podílníků. Likvidaci HPH provází řadu let mnoho právních sporů. Vrchní soud v Praze potvrdil koncem roku 2016 jmenování dvou likvidátorů HPH, kterými jsou Dagmar Mixová a společnost Tomko a partneři.

Měl skartovat archiv

Častorál podal začátkem listopadu 2016 návrh na insolvenci společnosti. Soud první návrh na insolvenci zamítl. Mixová v září 2018 u soudu uvedla, že holding podal na Častorála trestní oznámení. Likvidátor podle ní nechal skartovat archiv firmy a nezúčastňuje se valných hromad.

Kožený a Vostrý dostali za miliardové podvody tresty deset a devět let vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy korun a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků