Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo

Soud nepovolil ČEZ uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína

Energetická firma ČEZ nesmí uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Na návrh francouzské Arevy vydal předběžné opatření Krajský soud v Brně.

Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo
Soud nepovolil ČEZ uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína

ČEZ firmu Areva z tendru vyloučil loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce, aniž by zveřejnil podrobnosti. Jeho postup posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Společnost se ale odvolala k soudu.

Vítěz výběrového řízení za několik set miliard korun zatím vyhlášen nebyl. V tendru po vyřazení Arevy zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.

„Nutno zdůraznit, že vydané předběžné opatření nijak nepředjímá výsledek řízení ve věci samé,“ uvedl soudce krajského soudu Petr Pospíšil. Předběžné opatření v minulosti vydával ve stejném případě i ÚOHS. Úřad ČEZ nechal dál posuzovat nabídky zbylých dvou účastníků. Na druhou stranu ale firma nemohla uzavřít smlouvu s vítězem.

„ČEZ je stále přesvědčen, že vyloučení společnosti Areva z tendru bylo opodstatněné, a že tudíž nijak nepochybil. V tuto chvíli se seznámíme s důvody vydání předběžného opatření a zvážíme další postup. Na harmonogram výběrového řízení to nemá vliv, jsme zatím daleko od uzavírání smluv,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Areva chtěla pozastavit zadávací řízení

Stejná situace panuje i nyní. Pospíšil v úterý potvrdil, že soud vydal předběžné opatření stejného rozsahu, jaké vydal už dříve ÚOHS.

Podle dřívějších informací Areva s podáním žaloby požadovala pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků