Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 10. listopadu v Praze na Čínském investičním fóru 2015. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Sobotka: Od jara by mohla být přímá linka z Prahy i do Šanghaje

Na jaře příštího roku by mohlo být zavedeno nové letecké spojení mezi Prahou a Šanghají. Na úterním Čínském investičním fóru to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Linka připravovaná ve spolupráci s čínským leteckým přepravcem China Eeastern by tak měla rozšířit spojení s Čínou.

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 10. listopadu v Praze na Čínském investičním fóru 2015. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Sobotka: Od jara by mohla být přímá linka z Prahy i do Šanghaje

Letos v září byl zahájen provoz přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, který provozuje čínská Hainan Airlines.

„Pevně věřím, že již na jaře příštího roku naváže na linku Hainan Airlines nový projekt českého leteckého přepravce a společnosti China Eastern novým spojením mezi Prahou a ekonomickým centrem Asie – Šanghají," řekl premiér.

Sobotka se během své návštěvy Číny ke konci listopadu chystá projednat s čínskými nejvyššími představiteli smlouvu o strategickém partnerství. Ta bude podle něj podepsána v Praze příští rok při příležitosti návštěvy čínského prezidenta.

Sobotka také zopakoval, že by se ČR mohla stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce ICBC, China Development Bank a China Construction Bank uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v ČR. Ta začne působit v ČR do konce roku a sídlit bude v pražském Florentinu.

Nová hedvábná stezka

Během listopadové cesty Sobotka podepíše v Číně rovněž dohodu o zapojení České republiky do iniciativy Nová hedvábná stezka. Cílem projektu je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou. Součástí je například vybudování nové infrastruktury včetně železničních koridorů. Podle odborníků má hedvábná stezka snížit závislost Číny na trasách pro námořní nákladní dopravu, na kterých mají převahu evropští rejdaři.

Hlavním cílem dvoudenního Čínského investičního fóra (CIF) je rozvoj ekonomické a investiční spolupráce. Přítomno je na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy.

V rámci jednání by mohly být oznámeny další čínské investice do tuzemských podniků. Sobotka například uvedl, že se připravuje vznik vědeckého a výzkumného centra tradiční čínské medicíny za více než 250 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků