Hlavní obsah
 

Sobotka chce ještě zvýšit minimální mzdu

Česká vláda chce postupně přibližovat minimální mzdu k hranici 40 % průměrného výdělku. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka po pondělním historicky prvním společném zasedání české a slovenské tripartity v Bratislavě. Minimální mzda bude od příštího roku 9900 korun, pokud by měla tvořit 40 procent mzdy průměrné, bylo by to 10 500 korun.

 
Sobotka chce ještě zvýšit minimální mzdu

Průměrná mzda byla v ČR ve druhém čtvrtletí tohoto roku 26 287 korun. [celá zpráva]

„To, že pravicové vlády šest let nezvyšovaly minimální mzdu ani o korunu, se podepsalo na velkém rozdílu, který je mezi minimálními mzdami v obou zemích. Zatímco na Slovensku bude minimální mzda od 1. ledna příštího roku dosahovat úroveň kolem 43 procent průměrného slovenského platu, tak v České republice to bude zhruba 36 procent našeho průměrného platu," upozornil Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministryně práce Michaela Marksová po jednání české a slovenské tripartity v Bratislavě

Foto: Václav Šálek, ČTK

„Snažíme se, abychom se v České republice přiblížili ke čtyřiceti procentům průměrného platu,“ dodal český premiér po jednání zástupců vlád, zaměstnavatelů a odborů obou zemí.

Minimální mzda v ČR a na Slovensku (v Kč)
v ČR nyní9200
v ČR od roku 20169900
na Slovensku nyní10 270
na Slovensku od roku 201610 800

Česká vláda v srpnu rozhodla o zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 700 korun na 9900 korun. Na Slovensku činí minimální mzda 380 eur (10270 Kč) a od ledna 2016 by měla stoupnout na nejméně 400 eur (10800 Kč).

Sobotka připustil, že česká ekonomika se potýkala se slabou spotřebou domácností. „Je to dáno tím, že mzdy u nás v minulých letech příliš nerostly,“ řekl.

Slovenský premiér Robert Fico do budoucna nevyloučil možnost společného zasedání tripartit členských zemí visegrádského seskupení (ČR, Slovenska, Polska a Maďarska).

„Má to svůj význam. Bez kvalitního sociálního dialogu a kvalitní oponentury tato opatření nemají svou vnitřní kvalitu,“ zdůraznil Fico.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků