Hlavní obsah
Bratislavský hrad Foto: Ivan Vilček, Právo

Slovensko za pět let v životní úrovni předstihne Česko, ukazují odhady

Na konci dekády by mělo Slovensko v životní úrovni na 90 procentech průměru Evropské unie předstihnout Českou republiku. Ta do té doby dosáhne úrovně 86 procent EU, uvedl v úterý při představení výhledu růstu evropských ekonomik hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Bratislavský hrad Foto: Ivan Vilček, Právo
Slovensko za pět let v životní úrovni předstihne Česko, ukazují odhady

Česká ekonomika poroste v letech 2016 až 2020 podle analýzy Deloitte průměrně o 1,7 procenta ročně, zatímco Slovensko zhruba o tři procenta ročně, tedy téměř dvojnásobným tempem. V letošním roce by měla tuzemská ekonomika stoupnout o 2,3 procenta.

Životní úroveň měřená HDP na obyvatele v paritě kupní síly byla předloni v Česku na 81 procentech zemí EU a loni stoupla podle Marka na 82,3 procenta. Česko by tak mělo předstihnout na čele středoevropských zemí Slovinsko. Na Slovensku to bylo předloni zhruba 75 procent průměru EU.

Ovlivněni Německem

„Ve světle historické výkonnosti české ekonomiky se může odhad růstu HDP pro následujících pět let zdát jako nízké číslo, nicméně je nutné vzít v potaz očekávaný vnější vývoj. Pokud poroste německá ekonomika průměrně pouze o 1,4 procenta, limituje to do značné míry také prostor pro růst českého hospodářství," uvedl Marek.

Globální ekonomika by podle analýzy Deloitte měla v letech 2016 až 2020 růst průměrným tempem 3,6 až 3,7 procenta ročně. V letech 2010 až 2014 rostla průměrně o 3,9 procenta ročně.

U eurozóny se počítá s průměrným růstem o procento. Německo podle odhadů poroste průměrným tempem 1,4 procenta, Francie 1,1 procenta a třetí největší ekonomika eurozóny Itálie o 0,6 procenta. Mezi středoevropskými zeměmi by si největší dynamiku měly udržet Polsko a Slovensko s růstem HDP zhruba tří procenta ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků