Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo

Sklizeň ovoce kvůli mrazům klesla o víc než čtvrtinu

Sklizeň ovoce v Česku loni klesla meziročně o 27 procent na 130 000 tun. Důvodem byly jarní mrazy. S výjimkou meruněk a malin a ostružin zaznamenaly meziroční pokles úrody všechny ovocné druhy, uvedl Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Ilustrační foto Foto: Milan Vojtek, Právo
Sklizeň ovoce kvůli mrazům klesla o víc než čtvrtinu

V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let byla loni sklizeň o 18 procent nižší.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka definitivní výsledky sklizně potvrdily loňské odhady, které až čtvrtinový pokles úrody předpovídaly.

Ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality ovocnáři za loňský rok odhadli asi na 200 milionů korun. Od státu na kompenzace škod dostali loni 50 milionů korun.

Jablek méně o třetinu

Sklizeň jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, loni meziročně klesla o 29 procent na 102 847 tun a byla třetí nejnižší za posledních deset let. Na slabé úrodě jablek se kromě mrazů podepsalo i loňské sucho a lokální krupobití. Proti pětiletému průměru sklizeň jablek klesla o 22 procent.

Z dlouhodobého pohledu si dobře stojí pěstitelé švestek. Loni jejich úroda meziročně sice klesla o pětinu, ale v porovnání s pětiletým průměrem vzrostla o 24 procent. "U švestek se projevují nové výsadby," řekl Ludvík.

Ničivé jarní mrazy

Mrazy loni poškodily ovocné sady ve dvou vlnách. První vlna přišla mezi 12. až 19. dubnem. "Teploty se pohybovaly od minus dvou do minus pěti stupňů Celsia a působení mrazu bylo na mnoha místech i pět až osm hodin," uvedl Ludvík. Druhá vlna mrazů zasáhla sady od 5. do 9. května.

Nejvíce mrazy postihly ovocnáře v severních, západních a východních Čechách. Na jižní Moravě se úroda jablek meziročně propadla o 52 procent na 15 500 tun.

Vůbec nejnižší sklizeň v novodobé historii českého ovocnářství byla v roce 2011, kdy se ze sadů sklidilo 101 249 tun. Důvodem tehdejšího propadu byly také mrazy.

Ty významně poškodily české ovocnáře i v roce 2016, ztráty na tržbách byly kolem 400 milionů korun. Za škody z mrazů z let 2016 a 2017 dostali ovocnáři od státu kompenzace dohromady 165 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků