Hlavní obsah
Šéfka MMF Christine Lagardeová Foto: Stephen Jaffe, Reuters

Šéfka MMF chce pro Řecko půjčku 28 miliard

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v sobotu navrhla, aby fond pomohl Řecku půjčkou ve výši 28 miliard eur (689 miliard korun) rozloženou za čtyři roky. Fond o tom má jednat ve čtvrtek.

Šéfka MMF Christine Lagardeová Foto: Stephen Jaffe, Reuters
Šéfka MMF chce pro Řecko půjčku 28 miliard

Peníze by měly být příspěvkem k půjčce 130 iliard eur, kterou Řecko dostane.

Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker vyzval MMF, aby dal k druhému záchrannému balíku "významný příspěvek". Lagardeová pak večer navrhla, aby vedení fondu jednalo o pomoci 28 miliard eur, což je o pět miliard více, než fond původně zamýšlel.

MMF Řecku schválil v roce 2010 pomoc 30 miliard eur, z nichž třetina má být ještě vyplacena. Dle agentury AFP má být tato zbylá suma přenesena do nové půjčky.

Lagardeová navrhuje, aby půjčka byla rozdělena na čtyři roky a splatná byla v rozmezí deseti let. Půjčka z roku 2010 počítala s obdobím do roku 2013 a splatností do roku 2015.

Řecko dle eurozóny splnilo podmínku pro druhý záchranný balík, protože se k výměně jeho dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Řecké ministerstvo financí uvedlo, že se k výměně přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řídících se řeckým právem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků