Hlavní obsah
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn Foto: Yuri Gripas, Reuters

Šéf měnového fondu odhaduje pomoc Řecku až na 120 miliard eur

Finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu a zemí eura pro Řecko dosáhne 100 až 120 miliard eur (až tři bilióny Kč), tedy mnohem víc, než se dosud předpokládalo, a bude rozvržena na tři roky. Podle opozičních německých poslanců to řekl výkonný ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn na schůzce s parlamentními předáky. Sám šéf MMF však tyto informace odmítl komentovat s tím, že o rozsahu pomoci Řecko zatím rozhodnuto nebylo.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn Foto: Yuri Gripas, Reuters
Šéf měnového fondu odhaduje pomoc Řecku až na 120 miliard eur

Parlamentní vůdce Strany zelených Jürgen Trittin po schůzce řekl, že Řecko by podle plánu, který dokončuje MMF s Evropskou centrální bankou a německou vládou, bylo na tři roky v podstatě odpojeno od finančních trhů a financovalo by se plně mezinárodním úvěrem. Podobné informace uvedl zástupce sociálních demokratů Thomas Oppermann. Řecko mělo podle původního plánu dostat pomoc v rozsahu 45 miliard eur, což by i tak byl historicky největší mezinárodní záchranný balík.

Oppermann také uvedl, že členské země budou v záchranném balíku podřízenými věřiteli, to znamená, že MMF by dostal úvěr zpět jako první. MMF a ECB podle poslance vládní strany CDU Norberta Barthleho také odmítly požadavek některých zákonodárců, aby byly do balíku pro Řecko zapojeny i banky.

"Je jasné, že německá účast v záchraně Řecka nebude nižší než 25 miliard eur," řekl Oppermann. Pode něj však schválení pomoci v dolní komoře německého parlamentu nebude nic automatického.

Finanční trhy v Evropě i jinde ve světě zažívají od úterního snížení ratingu Řecka do spekulativního pásma značné otřesy. Investoři chtějí, aby německá kancléřka Angela Merkelová, šéf ECB Jean-Claude Trichet a šéf MMF Strauss-Kahn na středeční schůzce předložili jasný plán. Řecká dluhová krize ohrožuje stabilitu eura i solventnost některých dalších zemí z okraje eurozóny jako Portugalsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků