Hlavní obsah
Foto: Laszlo Balogh, Reuters

Šéf Gazpromu: Ukrajina souhlasí se splácením dluhu za plyn, ale potřebuje půjčit od EU

Ukrajina souhlasila se všemi podmínkami vyrovnání dluhu za plyn, které předložilo Rusko. Protože ale nemá dostatek finančních prostředků, může s řešením problému pomoci Evropská komise, když Ukrajině prostředky poskytne. Podle agentury Interfax-Ukrajina to řekl šéf ruské energetické společnosti Gazprom Alexej Miller po pátečních jednáních v Miláně.

Foto: Laszlo Balogh, Reuters
Šéf Gazpromu: Ukrajina souhlasí se splácením dluhu za plyn, ale potřebuje půjčit od EU

Podle Millera "Ukrajina v pátek souhlasila s tím, že první splátka ve výši 1,45 miliardy dolarů musí být poskytnuta před zahájením dodávek". Rovněž podle něj souhlasila s uhrazením částky 3,1 miliardy dolarů do konce roku, a ne do konce prvního čtvrtletí příštího roku, jak původně Kyjev chtěl.

Šéf Gazpromu také sdělil, že Ukrajina přistoupila na cenu 385 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu.

Ukrajina na plyn nemá, chce půjčit od Evropy

Problém ale podle Millera spočívá v tom, že Ukrajina nemá čím zaplatit aktuální dodávky. A tady je "míč na straně Evropské komise".

"Mohlo by jít o překlenovací úvěr, posunutí tranše Mezinárodního měnového fondu z ledna na prosinec," dodal. K tomu, aby Kyjevu pomohla zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy, vyzval v pátek Evropskou unii už ruský prezident Vladimir Putin po jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem. [celá zpráva]

"Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin před novináři a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet. Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna zpětně udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.

"Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém (s plynem) vyřešit," připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. "Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu všechny problémy vyřešíme. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků