Hlavní obsah
Budova ministerstva financí Foto: Tomáš Holý, Novinky

Schodek rozpočtu v březnu přesáhl 25 miliard

Schodek státního rozpočtu České republiky ke konci března stoupl na 25,2 miliardy korun z únorových 22,8 miliardy Kč. V březnu 2010 státní rozpočet vykázal deficit 45,9 miliardy Kč. Uvedl to mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Jakob. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard Kč.

Budova ministerstva financí Foto: Tomáš Holý, Novinky
Schodek rozpočtu v březnu přesáhl 25 miliard

Meziročně lepší výsledek státního rozpočtu je způsoben tím, že na rozdíl od roku 2010 stát letos v březnu nepoukázal zálohu na druhé čtvrtletí na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji. Záloha bude podle MF poukázána v dubnu.

Příjmy rozpočtu ke konci března stouply meziročně o 4,2 miliardy na 253,4 miliardy Kč. Z toho daňové příjmy tvořily 119,6 miliardy Kč. Inkaso spotřebních daní kleslo o necelá čtyři procenta na 31,9 miliardy Kč. Rozpočet přitom počítá s růstem o 4,4 procenta proti roku 2010.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát ke konci března vybral 39,4 miliardy Kč, meziročně o sedm procent méně. Z daně z příjmu právnických osob rozpočet inkasoval 20,2 miliardy Kč, tedy o téměř devět procent méně než loni.

Celkové výdaje státu klesly

Na daních z příjmu fyzických osob stát získal 24,1 miliardy Kč, tedy mírně méně než před rokem. Na pojistném na sociální zabezpečení stát ke konci března vybral 88,6 miliardy Kč, meziročně o 3,3 miliardy více.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly o 5,6 procenta na 278,6 miliardy Kč. Na sociální dávky stát vynaložil necelých 113 miliard Kč, meziročně o čtyři procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 91,8 miliardy Kč, což je o 5,6 miliardy více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci března zaplatil v meziročním srovnání o 0,2 miliardy Kč více, tedy pět miliard Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků